Magyar gólbíró-siker Spanyolországban

Múlt héten egy labdarúgással foglalkozó technikai kiállításon mutatták be a Maruzsi László által kifejlesztett elektronikus gólbírót Spanyolországban.

FFT
2012. 02. 16. 15:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kiállításon mintegy negyven ország képviselői vettek részt, az elektronikus gólbírót bemutató magyar delegációt Dunai Antal, az MLSZ elnöki tanácsadója vezette. A Maruzsi László által fejlesztett elektronikus gólbíró működését megtekintette – mások mellett – Donald McVicar, a labdarúgás szabályalkotó testületének (IFAB) skót delegáltja, Ángel Maria Villar, a spanyol szövetség elnöke, az UEFA alelnöke, Vicente del Bosque spanyol szövetségi kapitány, valamint a spanyol játékvezetői kar vezetősége is, és mindannyian tetszésüket fejezték ki a technológia kapcsán.

A rendszer egy „real time”, vagyis valós idejű segítséget nyújtó technológia, amely jelzi, ha a labda áthaladt a gólvonalon. Használatával kiküszöbölhetőek az olyan bírói tévedések, mint például a 2010-es világbajnokságon előfordult eset, amikor az angol-német összecsapáson Frank Lampard távoli lövése után jócskán a gólvonal mögött ért földet a labda, a játékvezető azonban nem ítélt gólt.

„Kint nagy meglepetést okozott, hogy létezik egy ilyen rendszer, és azt tapasztaltuk, hogy a szakemberek megértették a technológia fontosságát, és elismeréssel beszéltek a rendszerünkről” – mondta az mlsz.hu-nak Maruzsi László. – Eredetileg a leshelyzetek elbírálását segítő rendszert kezdtünk kidolgozni, de a FIFA úgy döntött, hogy először a gólvonalproblémát oldaná meg technológiai segítséggel, ezért felfüggesztettük a lesrendszer tesztelését, és ráálltunk a vonaltechnológia tökéletesítésére.

Az IFAB március elején ül össze, ekkor születik döntés arról, hogy a magyar technológia továbbjut-e az utolsó elbírálási fázisba, amikor már csak sikeres tesztelésekre lesz szükség, s ha ezek során is hibátlanul működik a rendszer, akkor megkapja az IFAB licencét, így a klubok világszerte megvásárolhatják és használhatják a terméket.

„Amennyiben nem kapjuk meg a licencet, akkor folytatjuk a lestechnológia fejlesztését, de ha elnyerjük a jogot a rendszer értékesítésére, akkor sem fejeződik be a munkánk, mert ugyanezzel a technológiával később a lesállásokat is pontosan jelezni tudjuk, valamint mindenre kiterjedő játékoselemzésre is alkalmas lesz az eszköz” – tette hozzá Maruzsi László.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.