Kipukkant a lufi: megbukott a teszten a magyar góljelző rendszer

Maruzsi László találmánya a labda árnyékát is hozzávette a gömbformához.

FFT
2012. 03. 05. 10:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Digi Sport Reggeli start című műsorának hétfői vendége volt Maruzsi László, a játékvezetőket segítő valós idejű technológia kidolgozója. A FIFA-teszten azonban elbukott a találmánya, és csak 56 százalékot kapott. A feltaláló szerint 30 millió forint hiányzott a fejlesztésből, és egy csip, amely kapható.

„Júniusra lett volna esélyünk arra, hogy utolérjük magunkat – mondta Maruzsi László, aki szombaton 12.33-kor kapta meg a tesztelés korrekt, pontos eredményét. – E szerint a mi rendszerünk még nem tart ott, hogy elfogadják. Abban bíztam, hogy százszázalékos eredményt senki nem tud elérni, és mindenkit továbbtolnak a júniusi döntésig.”

A feltaláló szerint a rendszere a szélsőséges eseteknél van lemaradásban. A normális erejű labdáknál 90 százalékosan teljesített, ám a gólvonal mögül gyorsan visszapattanó labdáknál nem volt megfelelő a számítógép pontossága. Ez pénzkérdés, amiért csak magamat hibáztatom. A csapatot így is dicséret illeti, hogy ennyit is ki tudtak hozni a rendszerből. Bajban voltunk a fényviszonyoknál is, mert erős napsütésben a számítógép a labda árnyékát is hozzászámolta a gömbformához. Ma már lehet kapni olyan csipet, amely világosítja az árnyékot, de erre nem volt pénzem. Harmincmillió forint kellett volna a működő rendszerhez, amely játékos követésre és elemzésre is alkalmas.”

Maruzsi László sajnálja, hogy nem tudta kihasználni a mostani tesztlehetőséget. Mint mondta: „jó országimázs lehetett volna. A világ televíziói, még a CNN is a továbbjutó két céggel foglalkozik.” Azt is hozzátette, hogy akár mindkét cég – a Hawk-Eye és a GoalRef – is megkaphatja a jogot a rendszer működtetésére, így semmiképp nem áll le a szisztéma fejlesztésével: „Eltelt két MLSZ-éra úgy, hogy nem tudtunk együtt dolgozni, pedig sportdiplomáciailag, szakmailag és anyagilag szükség lett volna rá. Ez most megtörtént, de kicsit későn. Nem vagyok elkeseredve. A miénk egy real-time-technológia, amely működni fog. Most megakadtunk, de tanultunk belőle, nagyon sok fejlesztést fel tudunk használni a későbbiek folyamán a gólvonalnál, illetve a lesnél. Sporttörténelmet fogunk írni, és már csak azért sem adom el külföldön. A nyáron már megmutattuk a kispesti pályán, hogy a rendszer jelzi a gólvonalon túljutó labdát, ha befejezzük a fejlesztést, az őszi szezontól a leshelyzeteket is meg tudjuk mutatni.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.