Top 10 futballista, aki többre vihette volna

Összegyűjtöttük a futballtörténelem tíz nagy sztárját, akik nagyon sok mindent nyertek pályafutásuk során – de nem annyit, amennyit nyerhettek volna.

FFT
2012. 03. 14. 18:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

10 Christian Vieri

Az olasz csatár volt olasz és spanyol gólkirály is (2003, illetve 1998), nyert olasz bajnokságot (1997), KEK-et (1999), Olasz Kupát (2005), kétszer volt az év olasz labdarúgója (1999, 2002). Ennek ellenére nem lett igazi nagy legenda, valahogy mindig rosszul döntött pályafutása során. Elhagyta a ’90-es évek közepének legjobb európai csapatát, a Juventust az Atléticóért, aztán elhagyta a Laziót pont azelőtt, hogy bajnokok lettek volna és az olasz válogatottból is 2006-ra került ki, amikor a csapat világbajnok lett…Pedig az előző két vb-n (1998, 2002) kilenc gól ért el a squadra azzurában.

9 Alan Shearer

Ez a kinézetre nagyon unalmas fickó a Premier League történetének egyik legjobb csatára. De mivel soha nem ment nagycsapathoz (pályafutása során a Southamptonban, a Blackburnben és a Newcastle-ban játszott), bajnoki címet nyerni sem volt sok esélye. Egyszer mégis összejött, 1995-ben a Roversszel, az is igazi csoda. Nyert még két bajnoki ezüstöt, két FA-kupa-ezüstöt, ő volt az 1996-os Eb gólkirálya, de sem az angol válogatottal, sem klubcsapataival nem nyert soha rangos nemzetközi kupát. Pedig 260 góljánál soha senki nem szerzett többet a Premier League-ben.

8 Gabriel Batistuta

Bár becenevében (Batigol) ott van, hogy mestere volt a góllövésnek az argentin csatár, talán jobban örülne, ha „Batitrófea” lenne a beceneve…Trófeákból és kupákból ugyanis kevés jutott neki. Elementáris hatású futballista volt, olaszországi pályafutása csúcspontja mégis egy Romával nyert scudetto még 2001-ből. A Fiorentinában szerzett 207 gólja csak egy Olasz Kupára és Szuperkupára volt elég. Argentínával két Copa Américán diadalmaskodott, de a világbajnokságok nem sikerültek neki, utolsó, harmadik vb-jén esélyesként már a csoportból sem tudott továbbjutni a válogatottal.

7 Gary Lineker

Az 1986-os vb-n 6 góljával gólkirály volt, az 1990-es tornán is ő volt az angol csapat sztárja négy találatával, de a Leicester City-vel és az Evertonnal nem egyszerű trófeákat halmozni. Elment hát a Barcelonához, de három év alatt ott is „csak” egy Király-kupa és egy KEK-győzelem jött össze, majd a Tottenhammel egy FA-kupa. Képességei, elegáns és intelligens játéka révén a legnagyobb legendák között volna a helye, de félő, hogy évtizedek múltán csak a németekről mondott szellemessége (a foci az a játék, amelyet huszonketten…) fog az emberek eszébe jutni, rosszabb esetben csak az, hogy az 1990-es vb angol-ír meccsén bekakilt és a fűben törölte meg a fenekét

6 Carlos Valderrama

Generációjának egyik legjobbja volt a három vb-n (1990, 1994, 1998) is szereplő kreatív kolumbiai középpályás, aki nemcsak játékával, de hajával (mit haj! Sörény…) is feltűnést keltett. Kolumbia történetének legnagyobb játékosa, Santa Martában nyolc méteres bronzszobra van. Talán ma is mindenki ismerné a nevét, ha Dél-Amerikából nem a Montpellierhez, majd a Real Valladolidhoz ment volna, hívták rengeteg csapatba. Amerikában vezetett le, ott is legenda lett. Csak éppen a vitrinje üres: csapatdíjak közül csak Francia Kupája van 1990-ből és két kolumbiai bajnoki címe 1993-ból és 1995-ből az Atlético Juniorral. Játékstílusa alapján a mai Barcába simán beférne, nagyon jól passzolt és látott a pályán.

5 Robin van Persie

A holland sztár a Feyenoorddal nyert még UEFA-kupát 2002-ben, és nem gondolta volna, hogy az Arsenalhoz szerződve sosem fog ennél nagyobb sikereket elérni. A legrosszabbkor ment Londonba, 2004-ben. Azt hitte, Thierry Henry, Dennis Bergkamp és Patrick Vieira Arsenaljába megy, de Arséne Wenger menedzser épp akkor váltott irányt és tért át a fiatalításra, azóta csak egy FA-kupát és egy Community Shieldet tudott összekaparni, a Ligakupában és a 2010-es vb-n pedig döntőt veszített. Hiába a számolatlanul lőtt gólok, ha nem lehet trófeákra váltani.

4 Ruud van Nistelrooy

A holland Van Nistelrooy kirobbanó formában játszott Angliában, 150 meccsén a Manchester Unitedben 95 gólt szerzett, és minden idényben csapata legjobbja volt. Mégis csak egy aranyat nyert a Premier League-ben, annyit, mint Kléberson vagy Djemba-Djemba. A Bajnokok Ligájában pedig háromszor is gólkirály volt, de a serleget sohasem tudta megnyerni, mint ahogy a holland válogatottal sem volt alkalma trófeákat emelgetni. A Real Madridhoz sem a legjobb pillanatban ment: első idényében ugyan bajnok és gólkirály lett, de a következőben a Juventus elleni BL-meccsen megsérült, amely beárnyékolta egész további pályafutását.

3 Sócrates

Sokak szerint a valaha volt legjobb játékos, aki nem nyert vb-t. 1982-ben csapatkapitánya volt egy bivalyerős brazil válogatottnak, de Paolo Rossi egy mesterhármassal keresztülhúzta a számításait, 1986-ban pedig magát is okolhatta, hogy a franciák elleni negyeddöntőben a tizenegyesrúgásoknál hibázott. Európában a Fiorentinánál próbálkozott, de csak hatszor talált a kapuba, és utána már brazíliai pályafutása is hanyatlani kezdett. Ha kicsit nagyobb szerencséje van, kétszeres világbajnokként ünnepelhette volna a világ, így „csak” háromszoros paulista bajnok és egyszeres riói állami bajnok.

2 Michael Ballack

Felsorolni is nehéz, hányszor, milyen sorozatokban végzett a második helyen. Ez a fiú úgy gyűjtötte az ezüstöket, hogy azt hinné az ember, lelke mélyén inkább arra vágyott, mint az aranyra. Na lássuk: kétszer volt második a Bajnokok Ligájában (2002 – Leverkusen, 2008 – Chelsea), négyszer a Bundesligában (1999, 2000, 2002 – Leverkusen, 2004 – Bayern München), kétszer a Premier League-ben (2007, 2008 – Chelsea), egyszer világbajnokságon (2002), egyszer Eb-n (2008), egyszer a Német Kupában (2002 – Leverkusen), egyszer az angol Ligakupában (2008 – Chelsea). De azért nyert is: négyszer volt német bajnok (1998, 2003, 2005, 2006), háromszor Német Kupa-győztes (2003, 2005, 2006), egyszer angol bajnok (2010), háromszor FA-kupa-győztes (2007, 2009, 2010), angol Ligakupa-győztes (2007). A német válogatottban 98 meccsen 42 gólt szerzett. Ezzel a mutatóval Angliában a válogatott legeredményesebb játékosa lett volna – igaz, nyerni ugyanúgy nem nyert volna semmit…

1 Eric Cantona

Ha valaki hét bajnoki címet nyer három különböző csapattal, arról nehéz azt állítani, hogy több volt a pályafutásában. Kivétel ez alól Cantona – az ő fenséges kvalitásait tekintve hiányérzetet kelt, hogy egyáltalán nem hagyta ott a lábnyomát a világbajnokságokon, Európa-bajnokságokon és a Bajnokok Ligájában. A francia klasszis 1997-ben vonult vissza – egy évvel azelőtt, hogy a francia válogatott történelme első vb-trófeáját megnyerte, és két évvel azelőtt, hogy Sir Alex Ferguson Manchester Unitedje megnyerte az első BL-serlegét. A most éppen politikusi pályára készülő polihisztor nemrégiben maga is bevallotta: talán túl hamar vonult vissza. És hogy talán nem nyert annyi trófeát, mint nyerhetett volna.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.