A stadion a 2012-es Magyar Kupát frissen megnyert DVSC otthonaként természetesen nagyrészt a futballt lesz hivatott nemzetközi színvonalon kiszolgálni, amit az is bizonyít, hogy Európai Labdarúgó-szövetség szigorú előírásait betartva valósítják meg. A jelenleg érvényes besorolása alapján 4. kategóriás lesz, sőt az UEFA 2015-től életbe lépő szabályai szerint az 5. kategóriát is „tudja” majd. Ez azt jelenti, hogy Bajnokok Ligája-, Európa- és világbajnoki döntő kivételével minden szintű nemzetközi mérkőzés rendezhető lesz benne – közölte Kósa Lajos polgármester.
fotó: hajdupress.hu
A 2014 márciusára megvalósuló debreceni stadiont aszimmetrikusra álmodta a tervező, keleti felén természetes világítással. A lelátókat úgy tervezték, hogy minden pontján szinte a VIP-szektorban érezhessék magukat a nézők és szurkolók, vagyis lehetőleg mindenünnen egyformán jól lehessen látni a küzdőtéren zajló eseményeket. A 68×105 méteres pálya körül négy sportolói és három bírói öltözőt létesítenek.
A sportolói, sajtó- és VIP-bejárat a négyszintes stadion északnyugati részén, a parkszinten kap helyet, az érkezési szint pedig – nevéből adódóan – a szurkolók érkeztetésére szolgál. A VIP-szint a magas szintű vendéglátásra rendezkedik be, a „sky box” szint pedig az egyenként 49 négyzetméter alapterületű, bérlői igényeket kiszolgáló üzleti páholyokat fogadja be.
A Loki egyik igazgatósági tagja, Bács Zoltán a stadion várható kihasználtságáról elmondta, magyar mérkőzéseknél minimum fél házra, nemzetközi meccseknél pedig, telt házra számítanak. Ennek eléréséhez azonban az ultrák és a „sima” szurkolók mellett nyitni kell a szimpatizánsok és érdeklődők felé is. Ennek kapcsán Studniczky Ferenc, a Magyar labdarúgó Szövetség (MLSZ) versenybizottságának elnöke úgy vélte, a meccsek látogatottságának emeléséhez a nőket is meg kell szólítani, ezért a jövőben nagyobb hangsúlyt akarnak fektetni a női foci támogatására.
A szűken vett stadionrekonstrukció 12,5 milliárd forintos költségvetéssel bír, amelynek túlnyomó része garantált állami pénz – közölte Polacsek László, a Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. főigazgatója. Vígh László, a stadionrekonstrukcióért felelős kormánybiztos úgy fogalmazott, a kabinet kiemelten fontosnak tartja a stadion megvalósítását, ezért folyamatosan biztosítja a finanszírozást, ami azt jelenti, hogy idén 3,75 milliárd forintot költhetnek a projektre.
A környezet megújítására más forrásra is számíthat a város. Papp László alpolgármester ennek kapcsán bejelentette, a stadion tágabb környezetének megújítását várhatóan kétmilliárd forint többletpályázati pénz is szolgálja, amiből újjávarázsolják egyebek mellett a Békás-tó melletti parkot, és csónakázótóvá alakítják a tavacskát is.
A ma bemutatott látványtervek alapján a stadion és környéke igazi ajándék lesz a városnak, ami nagyban növeli idegenforgalmi vonzerejét is. Körülötte több mint ezerméteres út kanyarog majd, sétára, kocogásra vagy éppen kerékpározásra csábítva a szabadba vágyókat, és lesz gördeszkapálya, erdei futópálya és egy nagyobb rendezvénytér is. Az út több aktív zónára osztja stadion körüli parkot: az érkezési téren ködszínház, fényjáték szökőkút fogadja az ide látogatókat, alatta egy 300 férőhelyes mélygarázs kap helyet, és ezen a részen lesz a gördeszkapálya is. Az északi kapunál rendezvényteret alakítanak ki, a park szintjére pedig fitneszre és szabadidős programokra alkalmas tereket is terveznek. A park keleti területén tanösvényt és erdei futópályát alakítanak ki. Mindezektől azt remélik, a Nagyerdei Stadion környéke igazi közösségi térként szolgálja majd a debreceniek és az idelátogatók pihenését, szórakozását.