Didier Drogba, ha belövi, a Chelsea-é a serleg. És belövi az elefántcsontparti, a Chelsea a Bajnokok Ligája győztese!
Bastian Schweinsteiger megtorpan, Cech a jobb kapufára tolja ujjheggyel, kimarad!
Ashley Cole magabiztos, bal oldalra belövi. 4-4
A negyedik párt Olic kezdi, és...hibázik, Cech véd!
Lampard nem szórakozik, léc alá vágja, 4-3.
Váratlan ítéletvégrehajtó a Bayernből, de Neuer kapus – noha rosszul rúgta – belövi. 4-2.
David Luiz kegyetlenül bevágja, 3-2.
Mario Gomez magabiztos, 3-1 a németeknek.
Az első Chelsea-lövő Juan Mata, de Neuer védi lövését. Bajban az angolok, 2-1.
A Bayern kezdi a tizenegyeseket. Lahm az első, balra lő, Cech érzi az irányt, de nem tud védeni. 2-1 a Bayernnek.
Lejárt a 120 perc, maradt az 1-1, átfáradnak a játékosok a „rulettasztalhoz”, most már a tizenegyesek döntenek – és a szerencse.
Úgy tűnik, mindkét fél lélekben felkészült a tizenegyespárbajra, nem erőltetik már a támadásokat, ilyenkor már nagyon veszélyes kockáztatni. Torres még kap egy sárgát, de ez már nem számít.
A 111. percben újabb nagy bajor helyzet. Lahm vágtat el a jobb oldalon, estében középre ad, az ötösön Gomez várja már a labdát, de Gary Cahill a legjobb ütemben ér oda és megzavarja, végül mellécsorog a labda.
A 107. percben döbbenetes helyzet maradt ki! Phillipe Lahm ívelt a hosszúra, Olichoz eljutott a labda, és a horvát nyolc méterre a kaputól lövés helyett kihagyhatatlan helyzetbe akarta hozni az elöl „bóklászó” Van Buytent, aki viszont talán nem számított passzra, és a picit hosszú átadásra nem csúszott előre. Ha megpróbálta volna, talán eléri, és akkor az üres kapuba lőhetett volna...
Kétségbeesett küzdelemmé alakult át a meccs a hosszabbítás első félidejének végére, mindkét csapat fél a kapott gól lehetőségétől, de szívesen dűlőre is vinné már. Kiszámíthatatlan, mit hoz az utolsó negyedóra.
A 97. percben a megsérült Ribéry helyére Ivica Olic érkezik a Bayernbe.
Óriási gólszerzési lehetőséghez jut a Bayern a hosszabbítás elején: Drogba szabálytalankodik a büntetőterületen belül Ribéry-vel, a portugál játékvezető tizenegyest ítél – jogosan -, ám a büntetőt Robben kihagyja! A jó irányba, balra vetődő Cech bravúrral véd.
Véget ért a rendes játékidő, 1-1 az állás, jöhet a kétszer 15 perces hosszabbítás.
Nem tudta megőrizni előnyét a Bayern: a 88. percben Mata bal oldali szögletét Drogba hat méterről fejelte a rövid felső sarokba, Neuer csak beleütni tudott a labdába, amely a bal kapufa mellett a hálóba esett! 1-1, két perccel a vége előtt!
Jönnek a taktikai cserék: Kalou helyett Fernando Torres a Chelsea-ben, a gólszerző, Thomas Müller helyett Daniel Van Buyten a Chelsea-ben.
A 82. percben sárgát kapott Ashley Cole, mert elhúzta Müller lábát. Pár másodperccel később azonban ennél nagyobb büntetést is kapott a Chelsea: gólt! Toni Kroos 16 méterről ívelt át Müllerhez, aki három méterről, az ötös bal oldalvonaláról lefejelte a labdát, ami Cech fölött átpattanva, a felső lécről levágódva a kapuban kötött ki. 1-0 a Bayern München javára!
Labdát veszített saját térfelén az angol csapat negyedórával a vége előtt, Ribéry húzott kapura, az alapvonalnál azonban nem tudta elvinni, középre adása felperdült, így is veszélyes volt ugyan, de Cech a felső léc fölé kanalazta a lassan lehulló labdát.
A 73. percben az első csere a meccsen, Florent Malouda érkezett a Chelsea-be Ryan Bertrand helyett.
Miközben Gomez már tíz perce szinte labdához sem ért, csaknem sikeres ellentámadást vezetett a Chelsea a 71. percben. A jobbszélen elrobogott Mikel, középre tett labdája pedig majdnem pontos volt Kalou-nak, de csak majdnem. Fél perc múlva viszont már a másik kapunál Robben lőhetett 16 méterről, Cech védett.
Csökkent a bajorok fölénye, továbbra is Jupp Heynckes csapata irányít ugyan, de valódi helyzet nem adódott már bő tíz perce. Támadásban továbbra sem nagyon veszélyes a Chelsea, de mintha belefáradt volna a sikertelen rohamokba a München.
Didier Drogba pályafutása során 44 gólt szerzett már az európai kupákban, de ma nagyon keveset találkozik a labdával, kissé magára van hagyatva, noha gyakran visszajár labdát szerezni – vagy megpróbálni azt.
Az 53. percben láthattunk gól is, igaz, már csak sípszó után: Robben kapott labdát középen, 15 méterre a kaputól, ballábas lövése megpattant, és a földre kerülő Cech kapus mellett Ribéry elé került a labda, aki négy méterről begurította, de már ő is sejtette, hogy nem adja meg a gólt Pedro Garcia Proenca játékvezető, nem is mert örülni. Így is történt, maradt a 0-0.
A szünetben nem volt csere, és a második félidő lényegében úgy folytatódott, ahogy az első abbamaradt. Támadott a Bayern, két lövésig el is jutott, csak éppen a hálóba nem jutott be a labda.
Az első félidőben nagyjából azt kaptuk, amit várni lehetett. A Bayern kezdeményez, gyorsan járatja a labdát, helyzeteket alakít ki, míg a Chelsea lesi a kontratámadás lehetőségét. Mindkét csapat taktikája érthető és logikus. Egészen az első gólig, amire talán már nem kell sokat várnunk, van helyzet bőven, főleg bajor részről. Kérdés, hogy amennyiben nincs gól, melyik edző bontja meg előbb a felépített rendszerét?
Az első félidő utolsó tíz percére kiegyenlítettebbé vált a játék, egy nagyobb helyzet volt csupán, ismét a bajorok előtt, gól azonban ebből sem lett, Mario Gomez 13 méterről fölé durrantott a 41. percben.
A 34. percben nagy lehetőséghez jutott az angol csapat is, szintén szabadrúgásból, hasonló szögből. Ezt Juan Mata lőtte el ballal, de fölé ment. Egy perc múlva viszont már a másik kapu előtt volt gólszerzési lehetőség: Diego Contento száguldott el a bal oldalon, beadását ballal kapásból kapura húzta 12 méterről Thomas Müller, épphogy mellé ment. Nagyon megszaporodtak a helyzetek, újabb perc múlva már Chelsea-gól születhetett volna egy kontra után, Salomon Kalou lőtt jobbról, a tizenhatos csücskéről, Neuer védett jól a rövid saroknál.
Buta szabálytalanság David Luiztól a 28. percben, már kifelé cselezett Thomas Müller, amikor szabálytalankodott, így 20 méterről szabadrúgáshoz jutott a Bayern. Idén már volt perpatvar abból Münchenben, hogy ki rúgja el a szabadrúgást, most ilyen vita nem volt: Robben lőtt, de nem volt veszélyes.
A 21. percben a meccs eddigi legnagyobb helyzete maradt ki: Arjen Robben, miután átbirkózta magát védőjén, hét méterről ballal megcélozta a jobb alsó sarkot, de Petr Cech – aki egy pillanatig nem tudta eldönteni, hogy lábbal vagy kézzel védjen – végül hatástalanította a lövést, amely még felpattanva is veszélyes volt, alig kerülte el a jobb felsőt. Ilyenkor szokták mondani: érik a gól...
Három szögletet végezhetett el gyors egymásutánban balról a Bayern, előbb Ribéry, majd Robben elöl mentettek a kék mezesek, aztán a harmadik után – mikor már elmúlni látszott a veszély – José Bosingwa öt méterről csaknem öngólt vétett.
A 13. percben Franck Ribéry ívelt a bal oldalvonal mellől jobbal középre, Mario Gomez felé tartott a labda, a hórihorgas csatár bele is tudott csúsztatni védőre mellett, de kapura irányítani már nem tudta. Negyedóra után nincs nyomasztó bajor fölény, de a Chelsea ritkán jár Manuel Neuer kapuja előtt.
Tíz perc alapján egyértelműen úgy tűnik, hogy a Bayern lesz a kezdeményezőbb a meccsen – ez nem is csoda, mégiscsak ők vannak otthon, és az idei Bayern egyébként is támadóbb focit játszik, mint Roberto Di Matteo Chelsea-je. Arjen Robben a kilencedik percben jól tört előre, megcsinálta a cselt befelé, majd 14 méterről ballal – jó lövőhelyzetben – csúnyán fölé lőtt.
Öt perc után megvannak az első kapura lövési kísérletek a döntőn: 20 méterről előbb Bastian Schweinsteiger lőtt ballal, ezt blokkolták a londoni védők, a szöglet után pedig Toni Kroos lőtt hasonló távolságról, a labda a jobb kapufa mellett ment mellé.
Remek vonatút után megérkeztünk Münchenbe, ahol ma este eldől, ki nyeri a Bajnokok Ligája 2011–2012-es kiírását. A város főtére, a Marienplatz telis-tele van emberekkel, túlnyomórészt Bayern-mezben flangálókkal, jól láthatóan egész München a BL-döntő lázában ég – nem csoda, kevés szurkolónak adatik meg, hogy saját városában, hazai pályán szoríthasson övéiért a Bajnokok Ligája döntőjében, ahol eldől, ki ülhet fel az európai klubfutball trónjára.
Egyértelmű tehát a németekért szorítók fölénye a bajor városban, a szurkolókon nem múlhat, hogy története ötödik BEK/BL-serlegét is bezsebelje az „FC Hollywood”-nak is becézett/csúfolt együttes, a szurkolók máris fantasztikus hangulatot varázsoltak a döntő színhelyére. Minden kiülős hely tele van, mindenhol éneklő, zászlókat lengető, rigmusokat kiabáló drukkerhadba botlunk, és természetesen a metrószerelvényeket is a meccsre tartók töltik meg elsősorban.
Nem próbáltuk bepréselni magunkat a helyi „BKV” szerelvényeire, 30 euróért a főpályaudvarról taxival jutottunk el a stadionig. A sajtópáholyig vezető úton persze már találkoztunk néhány hírességgel, itt van például Kövér László, a Parlament elnöke, és információnk szerint az MLSZ-elnök, Csányi Sándor is a helyszínen tekinti meg a nagy meccset egy kisebb baráti társasággal, Orbán Viktor miniszterelnök azonban az elmúlt évekkel ellentétben ezúttal nem tudja a helyszínről megtekinteni a döntőt. És belefutottunk Stefan Effenbergbe is, akinek pedig a legutóbbi, Bayern-győzelemmel véget ért BL-döntőn volt kulcsszerepe 11 évvel ezelőtt: a 2001-es milánói fináléban ő egyenlített tizenegyesből a Valencia ellen, majd a tizenegyesekkel megnyert viadal után csapatkapitányként ő emelhette elsőként a magasba az impozáns serleget.
Kezünkben már a műsorfüzet, amelyben interjút olvashattunk Kassai Viktorral, aki tavaly a Wembley-ben bíráskodott a Barcelona-Manchester United döntőben, no és a frissen nyomott összeállítás, amelyben némi meglepetésre is lelünk, a Chelsea-ben szerepet kap egy 22 éves fiatalember, Ryan Bertrand, akinek mindössze nyolc fellépése van eddig az angol bajnokságban. Íme a hivatalos kezdők:
Bayern München: Neuer – Lahm, Boateng, Timoscsuk, Contento – Schweinsteiger, Kroos – Ribéry, T. Müller, Robben – Gomez
Chelsea: Cech – Bosingwa, D.Luiz, Cahill, A.Cole – Mikel, Bertrand, Lampard, Kalou – Mata – Drogba
Szilágyi László
Fotó: Makádi Péter