Paulo Sousa: „Szégyen, hogy Magyarország nem jutott ki a 2012-es Eb-re”

Részletek a FourFourTwo Magazin júniusi számában olvasható Pacek-interjúból.

FFT
2012. 05. 06. 10:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A FourFourTwo magazin világszerte népszerű rovata, a One-on-One („Kérdezd meg pacekba!”) magyar változatának júniusi alanya a portugál Aranygeneráció tagja, az 51-szeres válogatott Paulo Sousa volt. A Juventus csapatával, és a Borussia Dortmunddal is BL-t nyerő korábbi középpályás, aki jelenleg a magyar bajnoki címvédő Videoton vezetőedzője olyan szenvedéllyel kezelte a hozzá intézett kérdéseket, mint egy szorgalmas érettségiző.

Az interjúból kiderül: Paulo Sousa igazi futballmániákus, aki edzőként éppen olyan szívósan, lendületesen, tervszerűen halad előre, ahogyan a pályán vált korának egyik leghasznosabb középpályásává. Konkrét, és markáns véleménye van a sportágról, és minden idegszálával arra koncentrál, érkezése óta nap mint nap azon fáradozik, hogy a magyar labdarúgás fejlődjön s mihamarább sikeres legyen. Bár láthatóan kendőzetlen őszintesége sokaknak (a lagymatag honi labdarúgáson élősködő edzőknek, szakértőknek, vezetőknek) idegen, hovatovább, ellenszenves, ő nem hódol be újságnak, kapitánynak, szövetségnek.

Részletek a Pacek-interjúból.

A magyar válogatottról:

„Mivel legutóbb negyven éve szerepelt Európa-bajnokságon Magyarország, a futballtársadalomnak, a játékosoknak, az edzőknek – tulajdonképpen mondhatnám, hogy az egész nemzetnek – fontos lett volna, hogy a válogatott éljen az eséllyel és részt vegyen a soron következő tornán. Egyszerűen szégyen, hogy Magyarország nem jutott ki a 2012-es Eb-re. (...) A munkám része, hogy részletesen tanulmányozzam a labdarúgás minden szegmensét, különös tekintettel a játékosok, szakvezetők, bírók teljesítményét. Nos, ha az egyéni képességeket értékeljük, a magyar válogatott kerete jobb, mint a svédeké, amely csapat ugyebár a legfőbb rivális volt. (...) És igen, a magyar válogatottnak ki kell jutnia a brazíliai világbajnokságra. Ha valaki a selejtezőcsoport nehézsége mögé bújik, az csak kifogást keres, mert a magyar futballban találni annyi kiváló játékost, hogy megfelelően teljesítsen és sikert érjen el.”

A kapitányi posztról:

„Pillanatnyilag egy megtisztelő projektért vagyok felelős Fehérváron, és nem mellesleg a magyar válogatottnak van szövetségi kapitánya, tehát a kérdés nem aktuális. Ellenben mi, edzők sosem feledhetjük el: a futballban minden a feje tetejére állhat.”

A magyarországi munkáról:

„Érzem, hogy a szakma afféle kívülállóként tekint rám, és látom, hogy vannak emberek, akik számára terhes, hogy Magyarországon dolgozom. Az első naptól kezdve a munkámmal törődöm, mindent elkövetek azért, hogy a játékosaim és a klubom fejlődjön, és eredményt érjen el. Ha hozzájárulhatok a magyar labdarúgás felemelkedéséhez, az nagyon boldoggá tesz majd. Mindig nyitott vagyok az eszmecserékre, örömmel megosztom az öteleteimet, nézeteimet azokkal, akik a futballban dolgoznak és kíváncsiak az elképzeléseimre, a filozófiámra.”

Az NB I-ről:

„Az erősebb bajnoksághoz fejleszteni kell a versenyeztetést. (...) A javulás érdekében csökkentsük a bajnokságban szereplő csapatok létszámát, és változtassunk a rendszeren: legyen alapszakasz, majd rájátszás. (...) Ez a lebonyolítási rendszer lehetővé tenné, hogy ideálisabb menetrendet dolgozzunk ki, hosszabb nyári pihenővel, ami esélyt adna a minőségi felkészülésre az európai megméretést megelőzően. (...) Szigorú szabályrendszer kellene, hogy kötelezze a bajnokságban indulni szándékozó klubokat. A magyar futball nem függhet a televíziótól. Veszélyes, ha klubok a televíziós közvetítésekből beérkező pénzből működtetik a csapatot.”

A Videotonról:

„Engem azzal a céllal szerződtetett a klub, hogy segítsek felépíteni egy profi klubot, amelynek határozott filozófiája van, a futballjának identitása, és amely versenyképes az európai kupaporondon. Időbe telik, amire az átformált rendszer ideálisan működik, hiszen az új elképzelések, az ismeretlen edzésmódszerek, azok az igények, amiket a játékosokkal szemben támasztunk, merőben eltérnek a korábbiaktól; idő kell, hogy ez eredményre vezessen. (...) Nálam mindenki fontos, de senki sem nélkülözhetetlen. A játékos felelős a saját helyzetéért: a becsületes edzésmunka, a megfelelő mérkőzésprodukció megerősítheti egyik-másik labdarúgó helyzetét. Nem azért kapnak lehetőséget a kezdő tizenegyben, mert valaki azt mondja: helyük van a cspatban, nálam az sem elegendő, hogy történetesen válogatott kerettagok, de az sem számít, ha éppen ők kapják a legnagyobb fizetést.”

Az akadémiai rendszerről:

„Szerintem az akadémiák nem oldják meg a magyar labdarúgás helyzetét, pláne, ha nincs egy tiszta elképzelés arra, hogy az akadémiai munka miképpen adaptálható és helyezhető át a professzionális játékba. Az utánpótlásban jó tanítókra, hangsúlyozom, tanítókra van szükség, nem pedig edzőkre, akik azért dolgoznak, hogy eredményeikkel felhívják magukra a profi klubok vezetőinek figyelmét.”

Az edzői filozófiáról:

„Annak ellenére, hogy sokak szerint egy pályafutásban nagy jelentősége van a szerencsének, szerintem a siker nem a Fortuna műve. Ha az ember nyitott és hajlandó tanulni, fejleszteni a tudását, figyel a leglényegtelenebbnek tűnő részletekre is, javulni fog és végül eredményt ér el. (...)

A futballcspatnak sok más speciális jellemző mellett saját kulturája, saját nyelvezete, saját identitása van, ezt amolyan bonyolult jelenségkét kell elfogadni és megérteni. A játékmodell olyan összetett rendszer, amelyben az alapelvek szerepe a játék különböző helyzeteire reagál. Ez egy funkcionáló gépezet, ahol a védekező- és támadóorganizáció, az előkészítésért felelős szervezet, a védekezés és támadás közötti átmenet finomra hangolt szerkezete határozza meg egy csapat identitását. Én a játékmodellt egyfajta iránymutatásnak használom, aminek az edzésmunka kidolgozásában és a játékosaim fejlesztésében veszem hasznát. A futballistáknak posztokban, egyéni feladatkötrökben, ugyanakkor kollektívában, vonalakban és szektorokban is gondolkodniuk kell. Ennek érdekében az edzésen a taktikai, technikai, fizikális és mentális felkészítésre fektetünk hangsúlyt. (...) A célunk, hogy olyan labdarúgókat képezzünk, akik különböző szisztémákban, különböző dinamikával képesek felismerni a játékhelyzeteket és mindezt magas intenzitással teljesítik.”

Ha kíváncsi, Paulo Sousa szerint miért nem sikerült a portugál Aranygenerációnak felnőtt szinten is sikereket elérni; ha érdekli, hogy szerinte a Juvéval vagy a Dortmunddal volt nehezebb BL-t nyeri; ha tudni akarja, ki volt a legjobb futballista, akivel együtt játszott; illetve, hogy mit csinál a szabadidejében, olvassa el a teljes interjút az FFT júniusi számában – a magazin péntek óta kapható az újságárusoknál.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.