A világ felháborodott a spanyol „tiki-takanacción”

A Reuters tudósítója szerint a spanyol válogatott játéka olyan szürke és unalmas, mint a szovjet lakótelepek Lengyelországban és Ukrajnában

FFT
2012. 06. 25. 12:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Reuters honlapján markáns cikket közölt Simon Evans, a hírügynökség Eb-tudósítója, aki a helyszínen látta Doneckben a Spanyolország-Franciaország negyeddöntőt. A Reuters volt magyarországi tudósítója tiki-takanacciónak nevezi a spanyolok franciák elleni játékát, és azt írja: a közönség jogosan tüntetett a spanyolok rövidpasszos játéka ellen, ami cseppet sem volt látványos és szórakoztató, és a labdabirtoklási fölényüket az időhúzásra használták csupán.

 

„A szurkolók messzire elutaztak és sokat fizettek azért, hogy láthassák a kontinens két prominens csapatát, de a címvédő játéka ugyanolyan lélektelen volt, mint a meccsek előtti show-műsorok az Eb-stadionokban – írja Evans. – A franciák a tornán végig szenvedély nélkül, kiegyensúlyozatlanul és elképzelés nélkül játszottak, és hitehagyottan hagyták el a Donbass Arena gyepét is. De Spanyolország csapata sem volt kreatív és szenvedélyes, nem akart támadni, és jogos volt, hogy a közönség kifütyülte őket, nem ilyen szórakoztatást vártak attól a csapattól, amely négy éve uralja a világfutballt.”

„Passz hátra, passz oldalra, néha előre, de előre sem azért ment Vicente del Bosque csapata, hogy veszélyeztesse a francia kaput. Ez a játék is elég volt, hogy szerdán ők találkozhassanak Portugáliával az elődöntőben.”

A szerző kiemeli, hogy Spanyolország csupán három gólt kapott legutóbbi 14 Eb- vagy vb-meccsén, és a taktikája kétségkívül hatékony, nincs rá ellenszer. De nézőként mégis kiábrándító, hogy a csapat megszerzi a vezetést a 19. percben, és úgy őrzi a meccs v égéig, hogy magánál tartja a labdát, szűk területen egymás között passzolgatva.

„A tiki-taka tisztelői technikai fölényről, sok mozgásról, intelligens támadásépítésről szoktak beszélni, de ezeket negatív, védekező célra használják most. Gyakran nem építkezésre, hanem labdatartásra használta a spanyol csapat a labdabirtoklási fölényét, sőt a második félidőben úgy tűnt, egyenesen időhúzásra. Míg ez a játék a Barcelonával, Lionel Messi révén élvezhető, a spanyol nemzeti csapatnál negatív színben tűnik fel.”

„Kétségkívül funkcionális stílus, de csak úgy, mint a szovjet-korszakban épített lakótelepek Lengyelországban és Ukrajnában” – írja.

Azt sem érti a cikk szerzője, hogy ennyi kiváló spanyol csatár birtokában miért egy „hamis 9-essel”, Fábregasszal játszik a csapat, igazi középcsatár nélkül, és ebben az ötvenes évek magyar Aranycsapatához hasonlítja az együttest, amelyben Hidegkuti Nándor töltötte be ezt a szerepet a 3–2–5-ös felállásban, visszább húzódva csaknem a középpályára.

Azt is bevallja, hogy a Helenio Herrera-féle Interre emlékezteti őt is ez a játék, de a tiki-takanaccio kifejezést nem ő találta ki, hanem egy internetes kommentelőtől vette át.

Ami szintén kiemelésre érdemes: várhatóan Németország-Spanyolország döntő lesz majd Kijevben, aminek a legfőbb pikantériája, hogy a két csapat épp ellentétes stílusban futballozik, ahhoz képest, amelyet a sztereotípiák tartalmaznak a két ország futballjáról.

A teljes cikk a Reuters honlapján itt tekinthető meg.

 

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.