Újabb futballról szóló könyv jelenik meg + Fotó

Foci, futball, labdarúgás és irodalom - elsőre két elütő, egymástól nagyban különböző tevékenység: az egyik magányos, és elmélyülésre hivatott, a másik csoportos tevékenység: maga a játék, a sport, s a szurkolás is. Mégis, a kettő szorosan összefügg.

FFT
2012. 06. 26. 15:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ezt vallja Kőrösi Zoltán is, akinek a Hadik Irodalmi Szalon még a nyári szünet előtt bemutatja Az utolsó meccs – történetek a titkos magyar focikönyvből című kötetét.

„Az élet és a labdarúgás között roppant sok a hasonlóság. A különbség olykor legfeljebb annyi, hogy az egyikben világosabban fel vannak festve az oldalvonalak, és többé-kevésbé azt is lehet sejteni, hogy a bíró mikor fújja le a meccset” – vallja az író.

Az irodalmi esten a négy meghívott vendég négy különböző, ámde egymással összefüggő területről érkezik.

Kőrösi Zoltán József Attila-díjas író saját bevallása szerint húsz évig legalább annyi időt töltött a futballal, mint az irodalommal. Meghatározó tagja a Magyar Íróválogatottnak, amely a kortárs magyar irodalmi élet sportkedvelő írótagjainak futballcsapata. Kőrösi 1990- 2007 között a Magyar Rádióban dolgozott, 1995-től a Rádió Irodalmi szerkesztőségének vezetője, 2002 júliusától 2007 áprilisáig (a megszüntetésig) a Művészeti Főszerkesztőség főszerkesztője volt. Volt lapszerkesztő (Kritika) és könyvsorozat (JAK-füzetek) felelős, dramaturg és forgatókönyvíró, tanár és műsorkészítő.

A kötetben szereplő képeket Burger Barna fotográfus készítette, így Ő a fent említett könyv társ-alkotója, de kettejük kapcsolata nem itt kezdődött: több könyvet alkottak már együtt, s az Íróválogatottban is együtt játszanak.

Esterházy Márton válogatott futballista, testvére író. A Budapesti Honvéd játékosa volt. Huszonkilenc mérkőzésen 11 gólt szerzett a magyar labdarúgó-válogatottban, résztvevő volt az 1986-os labdarúgó-világbajnokságon Mexikóban, ahol Magyarország kiesett a csoportkör során. Ő szerezte az első gólt a 2–0-s győzelemkor Kanada ellen, és bizonyára mindenki emlékszik az 1986-os Magyarország–Brazília mérkőzésre, melynek eredménye 3–0 lett, és a harmadik gólt szintén Ő szerezte. Részese volt tehát a nyolcvanas évek talán legfontosabb négy magyar győzelmének, és a négyből hármon gólt is lőtt.

Szöllősi György sportújságiró, a FourFourTwo magazin magyar kiadásának főszerkesztője, Puskás Ferenc életrajzírója, a felcsúti Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia kommunikációs igazgatója. Szöllősi igazi szakmabeli, aki érdekesen, izgalmasan mesél a futball világáról, s az irodalom is közel áll hozzá: Édesapja Szöllősi Zoltán József Attila-díjas költő. Szöllősi tizennyolc éves kora óta publikál a sportsajtóban, tíz éven át volt a Nemzeti Sport labdarúgórovatának munkatársa, helyettes vezetője, a Képes Sport szakírója, 2010 óta a világ vezető futballmagazinja, a magyar FourFourTwo főszerkesztője. 1997-ben Czibor – Dribli az égig címmel könyvet írt az Aranycsapat balszélsőjének életútjáról. Először 2005-ben megjelent Puskás című könyve a harmadik kiadásánál tart és előkészületben van a spanyol illetve az angol nyelvű kiadás. 2007-től a felcsúti Puskás Akadémia sajtófőnöke, a 2011-ben hazatért Puskás-hagyaték kezelője.

Az esten a zenéről Grencsó István fog gondoskodni. Grencsó az élő zenész-legendák egyike, a magyar avantgarde jazz egyik kiemelkedő alakja.

2 x 45 perc: a meccs hivatalos játékideje. 2 x45 perc lesz a június 27-i Hadik Irodalmi Szalon est időtartama is. Az eseményre a belépés díjtalan.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.