Hat plusz egy meccs, ami átírta a futball szabályát

Idézzük fel a világfutball olyan eseteit, amelyek kiverték a biztosítékot, és ezáltal forradalmasították a labdarúgás eredendően merev, mozdíthatatlannak tetsző szabályrendszerét.

FFT
2012. 07. 05. 19:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Történelmi bejelentést tett a FIFA: a jövőben gólvonal-technológia segíti a játékvezetők munkáját!

A FIFA-nál 2010 óta napirenden van a videobíró szükségessége, de az IFAB csak most tette le a voksát a technikai segítség mellett: a labdarúgás szabályalkotó testületének csütörtöki ülését követően Jérome Valcke FIFA-főtitkár rendkívüli sajtótájékoztatón elmondta, hogy már a klubvilágbajnokságon alkalmazni fogják a videobírót, és ha sikeresen debütál az újítás, akkor a brazíliai vb-n is használják majd.

Íme, öt plusz egy emlékezetes mérkőzés, amelyen olyan eset történt, ami után szabálymódosítás történt.

A mai elhatározáshoz minden bizonnyal kellett Kassai Viktor csapatának Eb-hibája is.

---- Anglia–Argentina----

Némettanulás helyett

1966. július 23., Anglia–Argentina. Az angliai világbajnokság amúgy 1:0-ra végződő negyeddöntőjében a későbbi világbajnok házigazdák igencsak megizzadtak az argentinokkal. Pedig a 35. perctől, a dél-amerikai csapatkapitány, Antonio Rattin kiállítása után alig egy órát emberelőnyben futballozhattak. A nyugatnémet játékvezetőnek, Rudolf Kreitleinnek (egyik partjelzője Zsolt István volt) nem volt egyszerű dolga, a kiállított Rattin például nyolc percig nem hagyta el a pályát, mondván, nem ért németül, végül úgy kellett lekísérni a gyepről. Ken Aston, a FIFA játékvezetői bizottságának elnöke ezután (állítólag egy londoni közlekedési lámpánál) találta ki a lapokat, négy évvel később Mexikóban már ezekkel parádéztak a játékvezetők.

----West Ham United–Arsenal----

Utolsó ember vagy!

1980. május 10., West Ham United–Arsenal. Két perc volt hátra az FA-kupa döntőjéből, amikor az 1–0-ra vezető West Ham 17 éves csatára, Paul Allen lépett ki egyedül, és az Arsenal védője, Willie Young csak úgy tudta megállítani, hogy hátulról becsúszva, még a tizenhatos előtt szándékosan buktatta. Young piros helyett sárgát kapott, Allen sima szabadrúgást, igaz, az Arsenalnak így sem sikerült egyenlítenie, a West Hamé lett a kupa. De az eset szöget ütött a futball szabályalkotóinak a fejébe, két évvel később bevezették Angliában az úgynevezett Professional Foul szabályt (azaz a gólhelyzetben szabálytalankodó játékosnak piros lap jár), a FIFA az 1990-es vb-n rendszeresítette, mai formájában pedig 1997 óta létezik.

---- NSZK–Ausztria----

Bunda után köpönyeg

1982. június 25., NSZK–Ausztria. A későbbi ezüstérmes nyugatnémetek majdnem megfáztak a vb-csoportban, hiszen általános elképedésre kikaptak Algériától. A csoport további eredményei aztán úgy alakultak, hogy a pontveszteség nélkül álló osztrákok elleni utolsó meccsen létezett olyan eredmény, amely mindkét együttest továbbjuttatta a középdöntőbe. Márpedig tudjuk jól, ha létezik ilyen eredmény, akkor jó az esélye annak, hogy a pályán is megszülessen. Hrubesch góljával a 10. percre kialakult a német-osztrák kívánságlistán szereplő, ám Algériát kiejtő 1–0, és a két válogatott innentől csak játszadozott az idővel. Az egy nappal korábban pályára lépő algériaiakat siratta a világ, a FIFA pedig lépett: azóta egy időben játsszák a csoportok utolsó mérkőzéseit.

---- Írország–Egyiptom ----

Szabadulj a labdától!

1990. június 17., Írország–Egyiptom. Az írek első vb-részvételének kiharcolásában épp oly jelentős szerep jutott a remek kapusnak, Pat Bonnernek, mint abban, hogy a csapat továbbjutott a csoportjából. Kellett ehhez az Egyiptom ellen 0–0-ra végződő 90 perc is, de pontosabb, ha 84-et írunk. Bonner ugyanis, kihasználva, hogy a kapust semmiben sem korlátozzák, egy ízben hat kerek percig terelgette, pattogtatta, kidobta, majd visszakérte, egy szóval birtokolta a labdát. A nemzetközi szövetség ezt megelégelve döntött úgy, hogy létrehozza a hazaadásszabályt, és a minimálisra szorítja le a kapusok labdabirtoklási idejét. A Lex Bonnert 1992-ben vezették be, azóta lényegesen pörgősebb lett a labdarúgás.

---- Görögország–Csehország ----

Volt egyszer egy ezüstgól

2004. július 1., Görögország–Csehország. A portugáliai Európa-bajnokság elődöntőjében debütált élesben és múlt ki azonnal egy frissen bevezetett szabály: az ezüstgólé. Nyolc évvel Bierhoff Eb-győzelmet érő aranygólját követően az UEFA okosai kitalálták, hogy ha a hosszabbítás első félideje után valaki vezet, az egyben tovább is jut, véget ér a mérkőzés. Az amúgy sem virtuóz támadófutballjukkal kitűnő görögök a csehek elleni elődöntőben a hosszabbítás első felének utolsó másodpercében Traianosz Dellasz fejesével vezetést szereztek, és a fennálló szabály értelmében ezzel be is jutottak a döntőbe. (Ott is nyertek végül…) Az UEFA hanyatt-homlok eltörölte az ezüstgólt.

----Németország–Anglia----

Gól volt, gól nem volt

Ki ne emlékezne a 2010-es, dél-afrikai világbajnokságra, ahol a német–angol és az argentin–mexikói nyolcaddöntőben is vitán felül brutális bírói tévedés sújtotta az egyik csapatot. Ráadásul mindkétszer a későbbi vesztest. Az angolok Frank Lampard bombagólja után ünnepeltek hiába, holott egy méterrel Neuer és a gólvonal mögé vágódott le a labda (ezzel lett volna 2–2, a végén 4–1-re a németek nyertek), az argentinok pedig a háromméteres lesen álló Carlos Tévez fejesével szereztek vezetést Mexikó ellen (és győztek 3–1-re). A két játékvezetőt, az uruguayi Larriondát és az olasz Rosettit eltiltották, ami persze sovány vigaszt jelentett az angoloknak és a mexikóiaknak.

----Ukrajna–Anglia----

Kassaiék hibája a téma Európában

A nyári Európa-bajnokság D csoportjának utolsó fordulójában Anglia szerencsés góllal szerzett vezetést Ukrajna ellen, a hazai csapat azonban a hatvankettedik percben szabályosnak tűnő gólt szerzett: Marko Devics látványos egyéni játék után lőtt kapura, az angol védő, John Terry csak a gólvonalon túlról tudta kikotorni a labdát. Ennek ellenére az alapvonalnál álló Vad II István nem jelzett, így Kassai nem adta meg a találatot, noha jól látszik: a labda teljes terjedelmével áthaladt a gólvonalon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.