A klasszikus Nyári Olimpiai Játékok és a Paralimpia után van egy harmadik, szintén nagyon fontos olimpiai mozgalom, a kétévente rendezett Onko-Olimpia, a rákbetegségből felgyógyultak nemzetközi vetélkedése.
Idén negyedik alkalommal rendezik meg, a helyszín a lengyel főváros. Ebben az évben augusztus 24–26-án kerül sor a versenyekre, amelyeken kilenc ország 270 versenyzője vesz részt.
Az eseményen pályára lép Lengyelország, Magyarország, Ukrajna, Szlovákia, Csehország, Litvánia, Ausztria, Románia és Törökország csapata. A 6 és 18 év közötti, rákos megbetegedésből gyógyult vagy gyógyulófélben lévő fiúk és lányok négy korcsoportban, atlétika (ezen belül futás, távolugrás, súlylökés, labdadobás), labdarúgás, úszás és asztalitenisz sportágakban mérhetik össze erejüket – adta hírül a Gyermekrák Alapítvány, amely a Magyarországról induló versenyzők felkészítését és a költségeket idén is magára vállalta.
„Magyarország harmadszor vesz részt a versenyeken, a futballcsapatunk 2008-ban ezüstérmes lett Törökország mögött, legutóbb, 2010-ben pedig a törököket legyőzve megnyerte az aranyérmet. Ezúttal is ez a két csapat a favorit, reméljük, hogy ismét mi kerülünk ki a végén győztesen” – mondta a FourFourTwonak Balogh István, a Gyermekrák Alapítvány elnöke.
A kilenc csapat a futballmérkőzéseket körmérkőzéses lebonyolításban játssza, 11 játékos van a keretben, a pályán egyszerre öt mezőnyjátékos és egy kapus tartózkodik egy csapatban, és a kispályás mérkőzések kétszer 15 percesek.
A magyar csapatot a 2010-es győzelem évében Vincze Ottó, az egykori közönségkedvenc futballista, idén Erős Gábor, a rákbetegségből felépült játékvezető készítette fel.
Az idei évben dr. Deutsch Tamás, a Magyar Olimpiai Bizottság alelnöke, a Fogyatékosok Sportjáért Felelős Szakmai Tagozat elnöke vállalta a magyar csapat fővédnöki tisztét. A varsói megnyitó ünnepségen jelen lesz számos politikus, a lengyel sportminiszter, a város polgármestere és valamennyi résztvevő ország nagykövete, továbbá az ünnepséget színesíti majd a lengyel médiasztárok fellépése is.
Az Onko-Olimpai Játékokon részt vevő versenyzők legfontosabb üzenete a daganatos betegséggel jelenleg is küzdő sorstársaiknak: a betegséggel szembeni küzdelmet soha nem szabad feladni, mert mindig van remény.
Az Onko-Olimpia után a FourFourTwo beszámol majd a magyar futballcsapat szerepléséről.