Az utánpótláscsapatok szeptembertől kezdhetik belakni a sporttelepet, novembertől pedig az edzések is megkezdődhetnek. Magához a futballakadémiához 220 gyerek és 12 csapat tartozik, ám a más szervezetekben focizó gyermekekkel együtt mintegy félezer ifjú jut majd benne edzéslehetőséghez.
Még 1999-ben
Ősszel egyébként a Debreceni Nagyerdei Stadion megvalósításában is előrelépés várható, legkésőbb év végéig ugyanis kiírják a nagyszabású – mintegy 12,5 milliárd forintos – beruházás építési tenderét. Az átadást 2014 tavaszára tervezik. A két beruházással infrastruktúra tekintetében európai szinten lesz kistafírozva a Loki. Ez fontos, ámde nem elégséges lépés ahhoz, hogy a debreceni klub stabil európai középcsapattá váljon; ahhoz még meg kell egy-két dolgot valósítani a több mint tíz éve kigondolt elképzelésekből.
Kósa Lajos a Lokival kapcsolatos tervek kapcsán emlékeztetett, 1999-ben – amikor a csapat tartozásai miatt mindenki attól tartott, hogy kieshet az NB I-ből – úgy döntöttek, a tűzoltásnál kissé messzebbre tekintenek. Amikor a város anyagiakkal is beszállt a csapat megmentésébe, célul tűzték ki, hogy a magyar bajnoki cím megszerzését – ezt azóta többször el is érték –, és azt is, hogy a csapat bejutott a BL-be. A csapat jövő csütörtökön bizonyíthat a Bruges ellen Nyíregyházán a Loki az Európa-ligában – mutatott rá.
A továbblépéshez – vagyis a Szima Gábor által említett európai középcsapattá váláshoz – van még hátra egy-két feladat. Az utánpótlás-neveléssel, ami a stabil csapat egyben tartásának nélkülözhetetlen háttere – jól állnak, hiszen „Tiszántúl-szerte” mintegy ezer tehetséges gyermek küzd azért, hogy egyszer bekerülhessen a nagy Lokiba. Ehhez a város és a Szima Gábor vezette cég mellett a Debreceni Egyetem is hozzáteszi a magáét. Együttesen szervezik ugyanis az utánpótlás nevelését, de az ehhez szükséges új sporttelep építéséhez is együttesen láttak hozzá. A város mintegy háromszázmillió forintnyi őt illető, BL-szereplésből származó osztalékot hagyott bent eredménytartalékként a közös cégben a projekt megvalósításához, a futballszervező zrt. 150 millióval szállt be, az egyetem pedig, az új létesítménynek helyet adó telket adta a beruházáshoz. A hely megválasztása is előrelátásra vall, hiszen azon iskola mellett épül, ahol sporttagozatos osztályok működnek, az odajáró, „vidéki” focistapalánták pedig az iskolához tartozó kollégiumban lakhatnak.
Az egyetem szerepe kapcsán Bács Zoltán gazdasági főigazgató elmondta, a tanulásban is jeleskedő sportolókat nemcsak sportkarrierjük építésében, de egyetemi tanulmányaik folytatásban is támogatják.
Tízezres törzsközönség
Van azonban némi hiányosság abban, hogy az utánpótlásrendszerben felnevelt tehetséges focistákat a későbbiekben is meg tudják tartani, s velük a nemzetközi porondon is meg tudja állni a helyét a Loki. Ehhez – mármint a piacképes focisták megtartásához – ugyanis, jóval több pénz kell annál az évi 2,5-3 millió eurós költségvetésnél, ami most rendelkezésre áll – mutatott rá Szima Gábor. Elmondta, a Loki költségvetése Albánia-szintű, ami azt jelenti, hogy a mostani BL első rostáján kihullott csapatok is háromszor-négyszer annyi pénzből gazdálkodhatnak, mint a debreceniek. Megemlítette, a debreceninél ugyancsak sokkal jobban kistafírozott fehérorosz csapat menedzsere nemrégiben meglehetősen szép summát ajánlott Varga Józsefért, s nincs mit csodálkozni, ha Bódi Ádám vagy Korhut Mihály esetében is hasonlóval kell szembesülni. Ennek kapcsán viszont Kósa Lajos megjegyezte, nem baj, ha elmennek, az a lényeg, hogy nemzetközi tapasztalatok birtokában jöjjenek is vissza a tehetségek – csakúgy, mint annak idején Sándor Tamásék tették, azzal az akkor megvalósított célkitűzéssel, hogy itthon az anyacsapattal bajnokságot akarnak nyerni – mutatott rá a polgármester.
A középcsapattá váláshoz hiányzó pénzek megszerzésére tehát van saját elképzelése a csapatnak, hiszen az egyre több piacképes játékos kiállítása is ebbe az irányba mutat, és az új stadion is nagy segítség lesz ebben, hiszen mintegy négyszázezer ember lakik Debrecen agglomerációjában, s merész, ámde nem megvalósíthatatlan cél, hogy ebből mintegy tízezer rendszeres látogatója legyen a Loki-meccseknek – fejtette ki Kósa Lajos. Ami viszont most nagyon nem látszik, az az izmos szponzori háttér. Eddig nem sikerült ugyanis megszólítani azokat az üzleti köröket, amelyek több száz milliós szponzori pénzekkel támogathatnák a Lokit – fűzte hozzá Szima Gábor.
A debreceniek a maguk eszközeivel és erejével mindenesetre az égetően hiányzó szponzori háttér okozta esélyhátránytól függetlenül rendületlenül mennek előre. A futballakadémia sporttelepéhez saját erő mellé egymilliárd forintnyi TAO-pénzt „gründoltak” össze, s az így rendelkezésre álló nettó 1,4 milliárd forintból európai színvonalú utánpótlás-sporttelepet építenek. Herczeg András, a Debreceni Labdarúgó Akadémia vezetője ennek kapcsán elmondta, az 1900 négyzetméteres, műfüves pályákkal, konditermekkel korszerű öltözőkkel ellátott komplexumban novembertől félezer gyereknek biztosít edzéslehetőséget. Az is jó hír, hogy műfüves pálya megvalósításához hiányzó pénzeket az MLSZ kipótolja.