Az 1986-os, mexikói világbajnokság óta 13 világversenyen (Eb, vagy vb) léphettek pályára nemzeti csapatok – valamennyi seregszemlét a magyar válogatott nélkül rendezték... Brazíliában azonban már ott a helye Magyarországnak! Ez nem a szokásos szurkolói óhaj, hanem olyan szakember állítja, aki a leginkább kompetens az együttes játékerejét illetően. Egervári Sándor kinevezésekor jelentette ki: a 2014-es világbajnokság kvalifikációjára összerak egy olyan keretet, amely eredményesen veszi majd a selejtezősorozatot.
Nos, az elmúlt két esztendőben pozitív és negatív kritikát is kapott a Szerethető becenevet viselő társaság (jegyezzük meg, nem elsősorban stílusa, összetétele miatt lett az ország kedvence a nemzeti együttes, hanem azért kereszteltük el így, mert a kapitány első nyilatkozataiban rendre erre a jellemzőre hivatkozott, amikor értékelte a válogatottat): van, aki szerint csak azért volt képes ilyen látványosan előrelépni a FIFA-ranglistán, s szállítani a győzelmeket, mert Egervári zömében verhető riválist választott a felkészülési meccsekre, de sokak meggyőződése, hogy a kapitány keze alatt az elmúlt évek legfelkészültebb, leginkább hatékony csapata alakult ki, amelynél nem mellesleg nagyszerű a csapatszellem.
Egy azonban biztos: amíg az elmúlt hónapok meccsei után volt lehetőség magyarázkodni, és arra hivatkozni az esetleges gyengébb produkciót követően, hogy a vb-selejtezőkre lesz csúcsformában a gárda, Andorra ellen már úgy lépett pályára a válogatott: most már senki nem fogad el kifogást.
A szeptemberi meccsekre (az Andorra elleni találkozó után kedden Hollandia érkezik Budapestre) 4 pontot tervez Egervári, amelyből az első három megszerzése kötelező feladat volt.
A világranglista 199. helyén álló miniállam San Marino mellett a leggyengébb a kontinensen, májusban szakította meg harmincöt vereséges szériáját egy Azerbajdzsán elleni döntetlennel. Andorra legutóbb 2004. október 13-án, Macedónia ellen nyert meg mérkőzést, története során mindössze három győzelmet számlál.
Talán a rivális miatt is voksolt a szokottnál támadóbb formációra Egervári Sándor, aki Koman Vladimirt, Hajnal Tamást, Gera Zoltánt, Dzsudzsák Balázst és Szalai Ádámot is a kezdőbe jelölte. Az első félidőben mégis a védelemben szereplő játékosok voltak a főszereplők.
Előbb Juhász Roland bólintott a kapuba egy Dzsudzsák-szöglet után, majd Vanczák tolta meg remek ütemben a labdát a 16-oson belül, és harcolt ki tizenegyest – amit Gera értékesített.
A sima vezetés ellenére ne gondoljuk, hogy sziporkázott a válogatott, rengeteg pontatlan átadás jellemezte a futballunkat, és valódi helyzeteket sem dolgozott ki Magyarország. Egervári sem lehetett elégedett az támadójátékkal, mert a szünetben Gerát Priskinre, az egycsatáros felállást kétékes formációra cserélte.
A változtatás után sem javult fel látványosan a fehérben futballozó csapat játéka, ám egy pontos Vanczák-beadást Szalai a kapuba fejelt. A magyarok harmadik gólja, valamint egy házigazda védő kiállítása után már csak az volt a kérdés: mekkora különbséggel nyeri meg első vb-selejtezőjét a válogatott.
Nos, a végeredmény 5–0 lett.
Bővebb beszámolóval nem untatnánk senkit, és mélyebb értékelésre sem vállalkoznánk, mert ez az andorrai rivális nagyon kilóg ebből a csoportból. Hogy mire képes a magyar válogatott, és valóban reális esélye van-e kijutni a brazíliai vébére, azt – többek között – a hollandok elleni randevú mutatja majd meg.
A legfrissebb hírek szerint elővételben 17 ezer jegy már gazdára talált és telt ház lesz kedden a Puskás-stadionban.
Na, ugye, hogy szeretik ezt a Szerethetőt!
Andorra–Magyarország 0–5 (0–2)
Andorra la Vella. V: Aleckovic (Sirko, Turudic – mindhárom bosnyák)
ANDORRA: Gómes – E. García, Lima, A. Rodrígues, M. García – Pujol, Clemente (Lorenzo, 72.) – Vieira, Moreno (S. Gómez, 69.), Vales – F. Silva. Szövetségi kapitány: Koldo Álvarez
MAGYARORSZÁG: Bogdán – Vanczák, Lipták, Juhász, Laczkó – Koman, Korcsmár, Hajnal (Elek, 75.) – Gera (Priskin, 46.), Szalai (Németh, 83.), Dzsudzsák. Szövetségi kapitány: Egervári Sándor
G: Juhász (12.), Gera (32. – 11-esből), Szalai (54.), Priskin (68.), Koman (82.)
Kiállítva: Vales (67.)
A D-csoportban a hollandok két góllal legyőzték otthonukban a törököket, Románia pedig Észtországban nyert.
HOLLANDIA–TÖRÖKORSZÁG 2–0 (1–0)
Amszterdam. V: Carballo (spanyol)
Hollandia: Krul – Janmaat, Heitinga, Martins Indi, Willems – Sneijder, Clasie, Strootman – Narsingh, Van Persie, Robben. Szöv. kapitány: Louis van Gaal
Törökország: Tolga Zengin – Gökhan Gönul, Ömer Toprak, Bekir Irtegun, H. A. Kaldirim – Mehmet Topal, Emre Belözoglu – Hamit Altintop, Nuri Sahin, Arda Turan – Umut Bulut. Szöv. kapitány: Abdullah Avci
G.: Van Persie 17., Narsingh 93.
ÉSZTORSZÁG–ROMÁNIA 0–2 (0–1)
Tallinn. V: Mazics (szerb)
Észtország: Pareiko – Jääger, Morozov, Klavan, Teniste – Dmitrijev – Puri (Kink, 76.), Vassiljev, Vunk (Voskoboinikov, 61.) – Oper, Ojamaa (Lindpere, a szünetben). Szöv. kapitány: Tarmo Rüütli
Románia: Pantilimon – Matel, Chiriches, Goian, Rat – Bourceanu, C. Lazar (Pintilii, 66.) – Torje, Grozav, Cr. Tanase – Marica (Niculae, 85.). Szöv. kapitány: Victor Piturca
G.: Torje (55.), Marica (75.)