Az adózó magánszemélyek több mint felének akadt elszámolnivalója az utóbbi időben a Nemzeti Adó- és Vámhivatallal (NAV). Egyesek a kelleténél nagyobb összeget utaltak át a hatóságnak, mások viszont kevesebbet róttak le. A befizetések és a kötelezettségek egybevetésének feladata több mint 2,5 millió polgár ügyében vetődött fel.
Mint a hivatal közölte, a túlfizetéseket tartalmazó összesítés júniusban 1,4 millió magánszemély nevét tartalmazta, az érintettek összességében 34,5 milliárd forinttal fizettek be többet, mint kellett volna. Egy-egy személy tehát nagyjából 25 ezer forinttal utalt át nagyobb összeget a szükségesnél. – Némely esetben ugyanakkor csupán arról van szó – tették hozzá a hivatalban –, hogy a polgár előre lerótta közterheit, a túlfizetést így nem mindenki igényelhette vissza.
A hatóság a nyáron – a júliusi adatok szerint – ezzel szemben 1,2 millió magánszeméllyel szemben támasztott kisebb-nagyobb követelést, az együttes summa elérte a 176 milliárd forintot.
(Jakubász Tamás)
A teljes cikket a Magyar Nemzet pénteki számában olvashatják.