A nagycsaládosoknak az a jó hír, hogy a kormány családvédelmi akciótervének személygépkocsi-vásárlási elemében a részletek megismerése után sem találni kellemetlen meglepetést. A lényeg az, hogy július elsejétől legfeljebb két és fél millió forintos támogatást kaphatnak a legalább három gyereket nevelő családok új, legalább hétszemélyes személyautó vásárlásához. Újdonság, hogy az egy- és kétszülős családok is igényelhetik a segítséget a családi pótlékra jogosító gyerekek után. Harmadik gyerek esetén a várandósság betöltött 12. hete már jogosultságnak számít, a tartósan beteg vagy fogyatékossággal élő gyerekek pedig életkortól függetlenül számítanak.
A korlátozások észszerűek: csak egyszer igényelhető és három évig nem adhatják el a támogatás segítségével megvásárolt gépkocsit, amelynek legalább hétszemélyesnek kell lennie, de nem lehet lakóautó. Legalább az egyik szülőnek kell, hogy legyen B kategóriás jogosítványa. Az apró betűs részekből azért kiderül, hogy a támogatást bizonyos esetekben késedelmi kamattal együtt vissza kell fizetni: többek között ha a nyilatkozat nem felelt meg a valóságnak vagy ha a házastársi/élettársi kapcsolat három éven belül megszűnik.
A kormány arra számít, hogy az év végéig mintegy tízezer gépkocsit vásárolhatnak állami segítséggel a három- vagy többgyermekes családok – mondta lapunk kérdésére Novák Katalin. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának család- és ifjúságügyért felelős államtitkára ezt arra alapozta, hogy a Nagycsaládosok Országos Egyesületének (NOE) 12 500 tagcsaládja van, 93 százalékuknak van autója, 70 százalékuknak pedig tíz évnél idősebb a gépkocsija. Ezek közül az ötgyerekes családok száma megközelíti a hatezret.

Fotó: Havran Zoltán
Ugyancsak kérdésünkre mondta el, hogy a felsoroltakon kívül nincsenek műszaki megkötések: sem a márka, sem a modell, sem a méret, sem a motor típusa nem kizáró tényező, és a fogyasztói árra vonatkozóan sincs korlátozás. Az igénylés menetéről az államtitkár úgy tájékoztatott, hogy a leendő vásárlóknak először a piacon kell körülnézniük, majd a kormányablaknál vagy államkincstári kirendeltségnél kell benyújtani az igénylést. A hatóság állítja ki a támogatást megállapító határozatot, ezzel lehet elmenni az autószalonba, ahol a kereskedő ezt „készpénznek veszi”, azaz beszámítja az árba. Az autót nemcsak klasszikus adásvételi szerződéssel, hanem zárt végű lízingszerződéssel is meg lehet vásárolni.