Augusztus 20. a keresztény magyar állam alapításának és ezeréves folytonosságának emléknapja. Az ünnepi hosszú hétvége szállásfoglalásairól már korábban jelentek meg összesítések, amelyek azt mutatják, a közkedvelt üdülőhelyeken és a vidéki nagyvárosokban várható a legnagyobb látogatói roham az elkövetkező napokban. A telt ház garantált a hotelekben, a kisebb panziókban, a kempingekben, a magán szálláshelyeken is, mivel előzetes becslések szerint az átlagos augusztusi forgalom két és félszeresét érheti el az országos piac az elkövetkező napokban. Már ma a szokásosnál is nagyobb forgalom várható a közutakon a Balaton, a Velencei-tó, a Tisza nyaralóhelyeinek irányába, de sűrű turistaáradatra számíthat az ország több irányából Eger, Szeged, Gyula vagy Nyíregyháza, illetve a kisebb települések is. Összességében valamennyi régió érezni fogja a nyári idény egyébként is jellemzően legforgalmasabb napjainak turisztikai hatásait.
A Budapesten kedden tartandó hivatalos állami ünnepségek előtt a fővárosban is, illetve vidéken rengeteg településen már a hét végén kínálnak tartalmas kulturális, népművészeti, vallási, gasztronómiai, szabadidős, sport- és családi programokat, fesztiválokat a helyieknek és az utazóknak. Ezek részleteiről célirányosan érdemes tájékozódni a felkeresni kívánt település megyei híradásaiból vagy az internetes oldalakon.

A fővárosban az ünneplés állandó része – Magyarország lobogójának felvonása után – a honvédtisztek avatása a Kossuth téren, a kedden este 9 órakor kezdődő látványos tűzijáték a Duna-parton, valamint az új kenyér és az ország tortájának megkóstolása. Az Isten éltessen, Magyarország! szlogenű nemzeti ünnep központi rendezvénysorozata ugyanakkor idén is többnapos lesz, a lakossági rendezvények már a hét végén elkezdődnek. A budai Várban a Mesterségek ünnepe augusztus 17-én nyílik meg, míg a Magyar ízek utcája a Várkert Bazár előtt augusztus 18-tól három napon át várja a látogatókat. Lesznek gyerekprogramok és koncertek, fellép mások mellett a Hooligans, Deák Bill Gyula, a Beatrice és a Csík zenekar.