Bár 2024-ben nemzetközi szinten és Európában alig változott az iparjogvédelmi aktivitás, hazánkban jelentős növekedés volt jellemző, derül ki a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) Tények & Adatok 2024 című kiadványából. A szabadalmak, a szellemi alkotások védelme az ország versenyképességéhez járul hozzá.

Farkas Szabolcs, az SZTNH elnöke úgy fogalmazott: „A szellemi alkotások védelmét nem csupán jogi feladatnak, hanem a nemzeti versenyképesség és a jövőformálás zálogának tekintjük. Kiemelkedő eredmény, hogy az elmúlt év során a hazai szellemi tulajdonvédelmi aktivitás mind az iparjogvédelmi, mind a szerzői jogi területeken növekedett. Az aktivitás fellendülését számos eszközzel ösztönöztük. A Neumann János-program kiemelt célja a hazai vállalkozások és egyetemek szabadalmi aktivitásának növelése. Ennek érdekében megteremtettük a legkedvezőbb feltételeket Európában, hiszen januártól ötvenszázalékos kedvezményt vehetnek igénybe a szabadalmi bejelentők a szabadalmi eljárási és fenntartási díjakból, amennyiben az SZTNH-nál indítják el az eljárást” – ismertette.

A szabadalmak benyújtásában az egyetemek is aktívak
A hivatal kiemelt figyelmet fordított arra, hogy elősegítse a felsőoktatási és közfinanszírozású kutatóhelyeken zajló kutatások eredményeinek tudatos hasznosítását. A hazai egyetemek húsz százalékkal gyarapították az itthon hatályos szabadalmaik számát. A lista éllovasai:
- a Pécsi Tudományegyetem vezet,
- a Szegedi Tudományegyetem,
- a Semmelweis Egyetem,
- a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem következik a sorban.
Tavaly ősszel az SZTNH elindította a szabadalmi gyorsítósáv szolgáltatását, amely egyszerre segíti innovációk szabadalmi oltalmazhatóságának rövidebb idő alatt történő felülvizsgálatát, de lehetővé teszi azt is, hogy a kutatási eredmények közzététele se veszélyeztesse a szabadalmaztathatóságot. Azóta már csaknem ötven bejelentés érkezett, ami az egyetemi innováció élénkülését is tükrözi. A szerzői művek önkéntes műnyilvántartásba vétele iránti kérelmek száma is évről évre növekvő tendenciát mutat. Összesen 1538 kérelem érkezett a hivatalhoz 2024-ben, ami ötven százalékkal több mint előző évben. E növekedés rámutat, hogy a hazai alkotók számára egyre fontosabb az, hogy szerzőségüket egy esetleges jogvita során igazolni tudják, ami egyértelmű jele a szerzői jogi tudatosság hazai erősödésének.
A hivatal szolgáltatásainak digitalizációja is tovább erősödött: az elektronikus beadványok aránya elérte az összes beadvány 73 százalékát. Az SZTNH 35 950 hatályos szabadalmat tartott nyilván 2024-ben, ami háromszázalékos emelkedést jelent az előző évhez képest.