Bírósághoz fordul Pákh a Golgota miatt

Jogerősen is védetté nyilvánították a festményt, a tulajdonos rákosista módszerről beszél.

MTI
2016. 03. 09. 18:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A New Yorkban élő műgyűjtő az MTI érdeklődésére szerdán telefonon elmondta: ameddig védett a kép, addig letakarva marad a debreceni Déri Múzeumban. Hozzátette: a Forster központtól arra is van engedélye, hogy a Golgotát elszállítsa a múzeumból, de – mint kijelentette – nincs ilyen terve.

A Munkácsy-trilógia tulajdonában álló darabjának további bemutatását augusztus végén tiltotta meg Pákh Imre, a képet akkor letakarták a Déri Múzeumban. A műgyűjtő a Golgota védetté nyilvánításáról szóló novemberi határozatot megfellebbezte, de a döntés a napokban jogerőssé vált.

Pákh Imrét egyébként nem lepte meg a döntés, mert – mint elmondta – „ezt az eredményt már korábban megsúgták az illetékesek”.

„Az igazság az én oldalamon áll” – jelentette ki a műgyűjtő, aki emlékeztetett rá, hogy információi szerint „a Forster központ saját kulturális bizottsága sem javasolta a kép védettségét”.

A kulturális javak bizottságának javaslatát általában 99 százalékban elfogadja a központ, ez kivétel volt – tette hozzá.

Pákh Imre szerint a védettség egyik kezdeményezője azzal érvelt: „meg kell lépni a kép védettségét, nehogy valami jóvátehetetlen történjen vele”.

A műgyűjtő érdekesnek nevezte, hogy „a tulajdonosi jogok gyakorlása egyesek szerint jóvátehetetlen problémákhoz vezet”.

„Ilyen érvelést utoljára apám hallott, amikor 1945-ben államosították a fuvarozási vállalkozását” – mondta Pákh Imre, majd felindultan hozzátette: a 21. században, egy demokratikus Magyarországon „ilyen rákosista kriptokommunista módszernek” nincs létjogosultsága.

„Ezért bíróságra visszük az ügyet, s hiszem, hogy egy független bíróság igazságos döntést fog hozni” – jelezte Pákh Imre.

Arra a lapinformációra, miszerint a festmény tulajdonosának hozzáférhetővé kell tennie az alkotást kutatási, kiállítási célokra, Pákh Imre úgy reagált: 13 évig a Golgota ki volt állítva, kutatták, és mindez folytatódni fog, ha leveszik a képről a védettséget.

Addig viszont, amíg védett, letakarva marad – nyomatékosította álláspontját a Golgota tulajdonosa.
A védetté nyilvánított festményt csak külön engedéllyel lehet kivinni az országból vagy a Déri Múzeumból más helyre szállítani, miközben az állam élhet elővásárlási jogával.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) korábban jelezte, hogy a képet a jegybank Értéktár programjának részeként kívánja megvásárolni hatmillió dolláros – több mint 1,6 milliárd forintos – vételárért. A védetté nyilvánítás előtt az amerikai–magyar műgyűjtő kilencmillió dollárt kért a trilógia tulajdonában lévő darabjáért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.