„Csorog a trágyalé a nyakunkba”

Az MMA-közgyűlésen provokáció nélkül is kimondták, hogy hamis bálvány a Nobel-díj és az Oscar-díj.

fib
2016. 05. 25. 7:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Botrányok nélkül roppant unalmas a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) közgyűlése. És mivel a Fekete György vezette köztestület tanult az elmúlt évek hibáiból – vagyis a szigorú biztonsági intézkedéseknek hála, a provokátoroknak már esélyük sincs a zavarkeltésre –, a keddi rendes összejövetelük sem ígért sok izgalmat. Egy darabig úgy tűnt, egyedül Balázs János Liszt Ferenc-díjas és Junior Prima díjas zongoraművész tüneményes játéka csalhat csak életet a Tarr Béla-i sebességű közgyűlésbe. Aztán kissé felpörögtek az események, s bár a korábbi tiltakozó akcióiról elhíresült Gulyás Márton nem bukkant fel, akadt azért néhány figyelemre méltó esemény.

Fekete György a közgyűlésen kiemelte, hogy a hazai médiumok jelentős része úgy kezeli az akadémiát, mintha ott nem folyna érdemi munka, sőt a köztestület egyenesen a magyar művészet tönkretételén dolgozna. Talán emiatt áll bosszút az MMA azzal, hogy ellehetetleníti az újságírók munkáját, hiszen még mindig jobb, ha nem tudnak mit írni, mintha kritikát fogalmaznak meg.

A közgyűlés szent tereibe a sajtó Gulyás Márton emlőin nevelkedett munkatársai nem tehetik be a lábukat, külön termet jelölnek ki számukra, kivetítővel, hangszórókkal. Tegnap ez a terem a közgyűlés idejére néha átjáróházzá, néha stadionná alakult, abszurd színházi előadássá változtatva az újságírók számára az eseményt. Ha szándékosan akarták volna tönkretenni a tájékoztatást, akkor sem tudtak volna rosszabb körülményeket biztosítani.

Hamar kiderült, a sajtószobát a néhány újságíró mellett Pap Gábor Magyar Örökség díjas művészettörténész rajongói töltötték meg. Az ősmagyar ezotéria, valamint az alternatív Szent Korona-kutatás atyjának munkásságát az MMA Életműdíjjal ismerte el. A díjazott köszönőbeszédében a napjaink valósága és a mítoszok közötti párhuzamra hívta fel a figyelmet. Hangsúlyozta, hogy a táltos ló nemzeti örökségünk. Sajnos azonban a gonosz boszorkány aranylovakkal csábít el bennünket.

„Ez a hamis bálvány lehet egy Nobel-díj vagy egy Oscar-díj”

– fogalmazott Pap Gábor, eltéveszthetetlen utalást téve a nemrég elhunyt Kertész Imre, illetve a Saul fia című film elismeréseire. Az igazi táltos mindeközben a szemétdomb alján hever, velünk együtt. És csorog a trágyalé a nyakunkba. Feladatunk, hogy talpra álljunk, és elvigyük a táltost a boszorkányhoz. És már nincs messze a boszorkánytanya határa – biztosított bennünket a szebb jövőről Pap Gábor. Szavait a díszteremben és a sajtószobában is hatalmas taps fogadta. Igaz, díjazását a köztestület tizenöt tagja nem támogatta.

Pap Gábor mellett MMA Nagydíjat kapott Balassa Sándor Kossuth-díjas zeneszerző, az MMA Aranyérmét Jelenits István Széchenyi-díjas piarista szerzetes, Művészeti Írói Díjat Eősze László Széchenyi-díjas zenetörténész, Kováts Flórián-emlékérmet pedig Matitsné Vigh Marianne, az MMA zeneművészeti tagozatának titkára vehette át.

„Az MMA jelenleg nagyobbat vállal, mint a magyar művésztársadalom valaha is vállalt”

– fogalmazott Fekete György, mire megremegett a kép a kivetítőn, talán Arany és Babits szelleme siklott át a plazmatévén. Az elnök hozzátette, a köztestület együttműködési megállapodást írt alá a krakkói Lengyel Művészeti és Tudományos Akadémiával, beszélt az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulójára megjelent pályázatról, illetve a Műcsarnokban zajló fotóművészeti nemzeti szalonról is. Megnyugtatott mindenkit, hogy jól halad a Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézetnek a jövőben otthont adó Hild-villa felújítása, az Andrássy úti székház pedig megkapta az építési engedélyt.

„És még valami, szeressük a Liget-projektet”

– hívta fel a figyelmünket zárásként Fekete György, hiszen az olyan szép lesz, hogy már az ellenzők hangja is elnémult.

A közgyűlésen elfogadták egyebek közt az idei költségvetésről szóló előterjesztéseket, és döntöttek egy Cs. Szabó Lászlóról elnevezett díj alapításáról is. A nap legfontosabb aktusaként pedig újraválasztották Kucsera Tamás Gergely főtitkárt, aki egyedüli jelölt volt a posztra, amelyet 2021. november 4-ig tölthet be. A régi-új főtitkár hangsúlyozta, lezárult egy korszak, az MMA megszilárdult, eljött a kezdet vége. Megnövekedett a taglétszám, jelentősen nőtt az állami támogatás, egyre több intézmény felett diszponál az akadémia, jöhet a tartalmi fejlesztés időszaka. Kucsera beszédét tételmondatokkal zárta: „a köztestületi működési mód nem hatalmi”, hanem önrendelkezésen, és így következésképpen méltóságon alapul.

Csak az a fránya trágyalé ne csorogna.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.