Hatalmas érdeklődés mellett mutatták be Pécsen az Apáti Abt Sándor, a Zsolnay-gyár kitűnő keramikusa által az 1906-os milánói világkiállítás készített vázát.
A több mint egy méter magas, nőalakokat formázó, eozinmázas alkotást 19 millióért vette meg a pécsi Zsolnay Múzeum tavaly év végén a fővárosi Virág Judit Galéria árverésén. A mű túlélt két világháborút, és azt a tüzet, amely elpusztította a világkiállítás magyar pavilonját.
A műről nem tudtak száz évig a szakemberek sem, néhány éve bukkant fel a műkincspiacon.
Páva Zsolt, Pécs polgármestere a „hazatért” műalkotás bemutatóján elmondta: szerencse kellett ahhoz, hogy a város meg tudja szerezni az alkotást, ám hasonló helyzetben a jövőben is mindent megtesznek majd ezért.
A galéria ügyvezetője, Törő István pedig meglepő bejelentést is tett. A városnak azt javasolta, hogy hozzon létre Zsolnay baráti társaságot, egyesületet, amelynek feladata a kutatások, a publikációk támogatása, és a műtárgyvásárlás lenne. Ő ehhez a váza értékesítéséből származó 3,8 milliós jutalékuk mellett három esztendőn keresztül évi kétmilliót biztosítana – mondta.
A váza január 31-éig ingyenesen megtekinthető a Zsolnay negyedben, ezt követően pedig a pécsi belvárosban található, Káptalan utcai Zsolnay Múzeumban lesz látható.