Ravaszabb módon törhet fel a magyarellenesség

Szlovákiában és Szerbiában is kormányzati tényezővé válhatnak a radikális erők.

Kovács András
2011. 11. 06. 3:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Radicová-kormány bukását követően készült közvélemény-kutatások szerint Robert Fico egykori miniszterelnök sima győzelmet arathat az előre hozott választásokon. Az Irány-Szociáldemokrácia (Smer) 70-80 képviselői helyet szerezne, így a 150 tagú parlamentben akár koalíciós társ nélkül is megszerezheti a többséget.

Fico miniszterelnöksége alatt a magyar–szlovák viszony több esetben is rendkívüli módon felforrósodott, többek között a dunaszerdahelyi szurkolói verés idején, amikor máig tisztázatlan módon, minden előzmény nélkül, a szlovák maszkos rendőrök rátámadtak a hazai csapat szimpatizánsaira.

A volt miniszterelnök 2009-ben így nyilatkozott Orbán Viktorról: „a vita minden bizonnyal nagyon élénk lesz azután, hogy kormányzati pozícióba kerül a Fidesz, mert bármilyen nyilatkozatot is tesz Orbán Viktor, akár mint miniszterelnök, vagy ha ne adj isten valamilyen konkrét lépésekkel jönne elő, kötelességünk lesz védeni a Szlovák Köztársaság nemzeti érdekeit, de művelt, európai módon.”

Szofisztikáltabb magyarellenesség?

Nehéz kiszámítani, hogyan változhatnak a magyar–szlovák kapcsolatok a választások után, mivel egyelőre nem lehet megmondani, hogy Robert Fico kivel fog koalíciót kötni – mondta el lapunknak Öllős László, a Fórum Társadalomkutató Intézet elemzője. A szakértő szerint a Slota vezette Szlovák Nemzeti Párt (SNS) kettészakadása miatt könnyen elképzelhető, hogy egyik utódpárt sem fog bejutni, így Fico mindenképpen be fog nyomulni ebbe a retorikai térbe, ami a feszültségek növekedéséhez vezethet. Abban az esetben, ha a Smer a Kereszténydemokrata Mozgalommal (KDH) kötne egyezséget, „akkor a magyarellenesség szofisztikáltabb és ravaszabb lehet” – tette hozzá.

A politológus arra is felhívta a figyelmet, hogy az elmúlt években a magyarságdoktrína Szlovákiában alapvetően nem változott, ami abból áll, hogy az ország déli részén élő magyarok és Magyarország veszélyt jelent az államra. Öllős szerint csak matematikai alapja van annak, hogy a Fico-ellenes erők összefogjanak, ami csak akkor fordulhat elő, ha az SNS kiesik a parlamentből, míg az MKP és a Híd bejut, valamint a Smer 50 százalék alatt szerepel.

A szakértő elmondta, hogy négy hónap van még a választásokig, és azt sem szabad kizárni, hogy Fico jelentős hibát vét. „Azzal az opcióval is számolni kell, hogy több párt kiesik a parlamentből, így a Smer könnyedén szerezheti meg az egyedüli kormányzáshoz a szükséges mandátumszámot.”

Jöhetnek a szerb radikálisok

Szerbiában a 2012-es választás után a nacionalista erők kerülhetnek majd többségbe a mostani uniós integrációt szorgalmazó demokratikus pártokkal szemben. A 2008-as voksolások után úgy tűnt, hogy hosszabb időre stabilizálhatja pozícióját a Demokrata Párt, mivel a Szerb Radikális Párt (SRS) kettévált.

Ennek ellenére a radikálisokból kivált Szerb Haladó Párt (SNS) népszerűsége jelentősen megugrott, és komoly előnyre tett szert a demokratákkal szemben. Tomiszlav Nikolics, a párt vezetője korábban két elnökválasztáson is alulmaradt Borisz Tadiccsal szemben, mostanra lényegesen konszolidáltabb retorikát vett fel. Azt azonban nem lehet tudni, hogy pártja hatalomra kerülése után hogyan képzeli el Szerbia híd szerepét a Kelet és a Nyugat között. Könnyen elképzelhető, hogy a választásokat követően az SNS–SRS többséget tud létrehozni, ami a délvidéki magyarokra és az uniós integrációra is negatív hatással lehet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.