Érdekes kérdések merültek fel a parajdi sóbányával kapcsolatban

A román számvevőszék szerint veszélyezteti a környezetet és hosszabb távon a turisták biztonságát is az évente félmillió ember által látogatott erdélyi parajdi sóbánya, a létesítményt működtető vállalat azonban úgy véli, az állami intézmény megállapításai eltúlzottak – írta kedden az Új Magyar Szó (ÚMSZ) című bukaresti napilap.

WL
2012. 01. 10. 14:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A székelyföldi Parajdon működik Erdély egyik legnépszerűbb turisztikai látványossága, a helyi sóbánya, amely főként gyógyászati célból látogatott. Az orvosok a különböző légúti megbetegedésekkel küszködő pácienseiknek szokták ajánlani a sóbánya felkeresését.

Az ipari létesítmény környezeti hatásait és a vonatkozó törvények alkalmazását elemezte a román számvevőszék, amely a most nyilvánosságra hozott jelentésében megállapítja, hogy a kezelési központot is magába foglaló bányának még környezetvédelmi engedélye sincs – írta az újság.

A jelentés szerint pénz hiányában még mindig megoldatlan a használaton kívül helyezett tárnák környezetbarát bezárása. Megállapítja: a kősó feldolgozásából származó hulladékok szennyezhetik a talajt, a talajvizeket és a felszíni vizeket, mert a vállalat a vonatkozó kormányrendeletet megszegve elmulasztotta kidolgozni a hulladékkezelési tervet.

A dokumentum szerint megfelelő biztonsági intézkedések (agyagos szigetelés) hiányában a talajvíz gyengíti a tárnák mennyezetét. A tárnákban a járművek kipufogógázai és a fejtés közbeni robbantásokból származó gázok szennyezik a levegőt, legalábbis a számvevőszék szerint erre panaszkodnak a föld alatti gyógykezelésen részt vevő betegek. Hozzáteszik: áramszünetkor veszélybe kerülhetnek a bánya alkalmazottai, látogatói, mivel a szellőztető berendezés elektromos árammal működik. A számvevőszéki dokumentum azt sem tartja szerencsésnek, hogy a bányában zajló turisztikai tevékenység és a gyógykezelés nem elkülönítve zajlik.

Sebestyén Dósa József, a sóbánya főmérnöke az ÚMSZ-nek elmondta: a dokumentum sokat túloz, de van igazságtartalma. A szakember határozottan cáfolta, hogy a bányának nincs környezetvédelmi engedélye. A főmérnök szerint a jelentésben kifogásolt környezetvédelmi problémák egy részét már tavaly megoldotta a vállalat. Példaként említette, hogy egy régi bányarészt teljesen betakartak agyagos-palás réteggel. Sebestyén tájékoztatása szerint tavaly a bányának 480 ezer látogatója volt, akik közül senki nem panaszkodott a rossz levegőre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.