Ezeken a helyeken nincs „magyar jövő”?

A nagyobb erdélyi városok magyar elöljárói óvakodnak nyilvánosságra hozni a már rendelkezésükre álló népszámlálási adatokat.

WA
2012. 01. 12. 13:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Bukarestben megjelenő újság szerint míg a magyar lakosság számarányát tekintve „jól álló” Székelyföldön alig pár nappal a cenzus lezárása után bejelentették, hogy „van magyar jövő”, a Partiumban és Közép-Erdélyben titkolóznak az illetékesek a részleges, nem hivatalos eredmények közlése helyett.

Csoma Botond kolozsvári városi tanácsos a lapnak elmondta, hogy Kolozsváron már csak 16,4 százalékot tesz ki a magyar lakosság, ami ötvenezer alatti lélekszámot jelent. Az önkormányzati képviselő szerint az erdélyi és a kolozsvári magyarság elöregedőben van, és igaz ugyan, hogy négy-öt éve a gyerekvállalás emelkedő pályára állt a magyarság körében, de ez nem tudja ellensúlyozni a rendkívül magas halálozási arányt.

Marosvásárhelyen még nem történt meg a teljes adatfeldolgozás, ezért nincsenek számadatok – írta a lap. Csegzi Sándor alpolgármester szerint csak annyit tudnak, hogy Marosvásárhely lélekszáma hozzávetőlegesen húszezerrel csökkent, de a nemzetiségi arányok nem változtak.

Ugyancsak jelentősen visszaesett Szatmárnémeti lakossága, a tíz évvel ezelőtti 112 ezerről 96 ezerre apadt a település népessége. Ilyés Gyula polgármester szerint az előzetes, nem hivatalos adatok szerint a magyar közösség többnyire a teljes lakossággal arányosan csökkent, így a településen 38 százalékra tehető a magyarság aránya.

Nagyváradon csökkent a magyarság számaránya – mondta Szabó Ödön, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) Bihar megyei ügyvezető elnöke, aki azonban csak jövő hónapra ígért nagyváradi előzetes adatokat. Egy korábban közzétett számítás szerint a tíz évvel ezelőtti 27 százalékról 23,81 százalékra esett vissza a város magyarságának aránya.

A lap emlékeztet, hogy a partiumi és a közép-erdélyi régióval ellentétben Székelyföldön kisebb arányban csökkent a magyarok száma, mint a románoké.

Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy szociológus végzettségű polgármestere korábban azzal magyarázta az 1910 óta fennálló trend megfordulását, hogy a magyarság korstruktúrája sokkal kedvezőbben alakult a románságénál. Háromszéken a románok 12,4 százalékkal, a magyarok 7,6 százalékkal fogytak, Hargita megyében pedig a magyarok 6,4 százalékkal, a románok 14,7 százalékkal vannak kevesebben – mondta a polgármester.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.