Frunda aggódik

Az RMDSZ-es szenátort leginkább az foglalkoztatja, hogy bejut-e a parlamentbe a következő választásokon a párt.

BL
2012. 01. 10. 11:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az RMDSZ szenátorának erről szóló nyilatkozatát, amelyet a Radio France Internationale (RFI) számára adott, a keddi sajtó részletesen ismerteti. Ebben kifejti: a magyarok e szövetsége számára az jelenti a legfőbb problémát, hogy az őszi választásokat követően is bejut-e a törvényhozó testületbe.

Ezt a megnyilatkozást a romániai sajtó annak a tükrében tartja érdekesnek, hogy az utóbbi hónapokban a román belpolitika egyik fő „találós kérdése” az volt: a Demokrata Liberális Párttal (PD-L) együtt kormányzó RMDSZ-t képes-e „elcsábítani” a Szociáldemokrata Pártból (PSD), a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) és a Konzervatív Pártból (PC) álló ellenzéki pártszövetség, amely a Szociálliberális Unió (USL) elnevezést viseli.

Frunda láthatóan nem is erre a kérdésre helyezi most a hangsúlyt, hanem inkább arra, hogy az RMDSZ milyen erős pozícióban marad a jövőben a romániai politikai színtéren. A szenátor nem rejtette véka alá azt az aggodalmát, hogy ez a szervezet talán nem éri el majd a parlamenti bejutáshoz szükséges ötszázalékos küszöböt. Elsősorban arra utalt, hogy az RMDSZ-nek várhatóan meg kell fizetnie majd a kormányszereplés árát, hiszen a kényszerű, de népszerűtlen gazdasági intézkedések miatt az átlagember úgy érzi, most rosszabbul él, mint 2008-ban.

Az RMDSZ-nek ráadásul a következő választásokon szembesülnie kell más magyar ellenfelekkel is, nevezetesen a Tőkés László nevével fémjelzett Erdélyi Magyar Néppárttal (EMNP) és a Szász Jenő vezette Magyar Polgári Párttal (MPP). Frunda szerint ez utóbbiak „sokszor erkölcstelen módon és igaztalanul” vádolják az RMDSZ-t. Ennek eredményeként – véli a szenátor – az RMDSZ-re eddig szavazó választópolgárok egy része megundorodik a politikai csatározásoktól, és nem megy majd el szavazni. A szövetség szavazótáborának legalább 60-70 százaléka ráadásul nyugdíjasokból áll, akik a legtöbbet veszítették a kórházi kezeléstől a távhőszolgáltatásig és a villanyszámláig – emlékeztet a politikus.

A szenátor nem zárt ki egy esetleges koalíciót a választások után az USL-lel. Szerinte ha ez az ellenzéki pártszövetség 50-51 százalékot ér el, akkor nem fordul majd az RMDSZ-hez, de ha 48 százalékot kap, akkor biztosan megkeresi a szervezetet.

Frunda nyilatkozatától függetlenül a román politikai elemzők egy része hisz az RMDSZ által hivatalosan hangoztatott ígéretnek, amely szerint a magyarok e szervezete végig „hűséges” marad a PD-L-hez mindaddig, amíg ki nem derül, hogy e koalíció már nem élvezi a parlamenti többséget (Frunda egyébként mindig ellenezte az RMDSZ e kormányban való részvételét). A bukaresti megfigyelők másik része azonban úgy látja, hogy már az őszi romániai választások előtt felbomolhat a jelenlegi kormánykoalíció, amelynek pártjai között több kérdésben ellentét van.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.