Erdélyi pedagógusok segítik a csángóföldi magyar oktatást

A Romániai Magyar Pedagógusszövetség veszi át az elkövetkező három hónapra a moldvai csángó oktatási program irányítását.

tt
2012. 02. 03. 8:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Burus Siklódi Botond, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének (RMPSZ) elnöke a Krónika napilapnak elmondta, februártól április végéig látják el a moldvai csángó oktatási program felügyeletét és irányítását. Ez idő alatt kellene az illetékeseknek „konkrét és használható megoldást” találniuk a jelenlegi „bonyolult helyzetre”. Hozzátette, bármi is legyen a megoldás, az április utáni időszakban sem szeretnék cserbenhagyni moldvai kollégáikat, hiszen fontosnak tartják a csángóföldi magyar oktatási programot.

Az RMPSZ elnöke azt is hozzátette, az oktatási tevékenységet a Moldvai Csángómagyarok Szövetségének (MCSMSZ) leköszönt vezetőségével közösen kívánják biztosítani. Az RMPSZ szerződést köt a program oktatóival és a csángó szövetség oktatási programban részt vevő tagjaival.

Burus Siklódi Botond elmondta, a magyar Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium nemzetpolitikai államtitkárságával történt megegyezés szerint a programhoz továbbra is a magyar kormány nyújtja az anyagi fedezetet a Bethlen Gábor Alapból. „Amikor vállaltuk a közvetítő szerepet, olyan megoldást kerestünk, amely biztosítja a folytonosságot, és úgy tűnik, ez sikerült” – nyilatkozta a Krónikának az RMPSZ vezetője. Emlékeztetett, hogy a pedagógusszövetség már a kezdetekkor részt vett a program beindításában, mindvégig szoros kapcsolatot ápolt annak működtetőivel, és igyekezett szakmai segítséget nyújtani számukra.

A megoldást az MCSMSZ lemondott vezetői is jónak tartják. Hegyeli Attila leköszönt ügyvezető a Krónikának azt nyilatkozta, ez az egyetlen megoldás, amely legalább a tanév végéig biztosítja az eddigi tevékenység továbbélését. Hozzátette, a közeljövőben összehívják az MCSMSZ tisztújító küldöttgyűlését, és itt fognak dönteni arról is, hogy a továbbiakban milyen szerepet vállaljanak a moldvai csángó magyar oktatási programban.

Az MCSMSZ vezetősége hétfőn mondott le testületileg, miután a magyar Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium nemzetpolitikai államtitkársága tudatta, két magyarországi szervezet, a Teleki László Alapítvány és A Moldvai Magyar Oktatásért Alapítvány közreműködésével egy új, Romániában bejegyzett alapítványra bízná a moldvai oktatási programot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.