Henning László, a székelyföldi Kovászna megye közgyűlésének alelnöke a Székelyhon hírportálnak elmondta, hogy a főépületben nincs oktatás, az osztálytermek és a tanári szoba a kastély melléképületeiben működnek. A kastély egyik termében pszichológiai foglalkozásokat tartanak, a többit raktárnak használják.
A kastély állaga nagyon rossz, ezért is sürgős, hogy a tulajdonosok átvegyék és döntsenek a felújításáról.
A négy örökössel folyamatos az egyeztetés, így az már biztos, hogy a speciális iskola addig mindenképpen maradhat az oltszemi kastélyban, amíg az önkormányzat európai uniós alapokból meg nem kapja a szükséges támogatást a speciális oktatási központ megépítésére.
Amint a Krónika című kolozsvári napilap csütörtöki számában írja, a kastély területén 1973-ban alakult meg az Oltszemi Kisegítő Iskola, amely 1988 óta bentlakásos intézményként működik.
A Kovászna megyei tanács tavaly összevonta az oltszemi és a sepsiszentgyörgyi, fogyatékosokkal foglalkozó speciális iskolákat, mert az új romániai tanügyi törvény szerint csak százfős létszám felett lehet önálló jogi személyisége a speciális iskoláknak, ám Oltszemen 70 diák tanul.
Az oltszemi vadászkastélyt Gróf Mikó Miklós 1827-ben építette, majd a múlt század elején megvásárolta a Schmutzler család, amelynek négy örököse már évekkel ezelőtt megkapta az Európa-szerte ritkaságnak számító épületegyüttes tulajdonjogát.