Megmarad a speciális iskola a Mikó-kastélyban

Tovább működhet az eredeti tulajdonos leszármazottainak visszaszolgáltatott oltszemi (Olteni) Mikó-kastélyban a speciális iskola.

WL
2012. 02. 16. 9:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Henning László, a székelyföldi Kovászna megye közgyűlésének alelnöke a Székelyhon hírportálnak elmondta, hogy a főépületben nincs oktatás, az osztálytermek és a tanári szoba a kastély melléképületeiben működnek. A kastély egyik termében pszichológiai foglalkozásokat tartanak, a többit raktárnak használják.

A kastély állaga nagyon rossz, ezért is sürgős, hogy a tulajdonosok átvegyék és döntsenek a felújításáról.

A négy örökössel folyamatos az egyeztetés, így az már biztos, hogy a speciális iskola addig mindenképpen maradhat az oltszemi kastélyban, amíg az önkormányzat európai uniós alapokból meg nem kapja a szükséges támogatást a speciális oktatási központ megépítésére.

Amint a Krónika című kolozsvári napilap csütörtöki számában írja, a kastély területén 1973-ban alakult meg az Oltszemi Kisegítő Iskola, amely 1988 óta bentlakásos intézményként működik.

A Kovászna megyei tanács tavaly összevonta az oltszemi és a sepsiszentgyörgyi, fogyatékosokkal foglalkozó speciális iskolákat, mert az új romániai tanügyi törvény szerint csak százfős létszám felett lehet önálló jogi személyisége a speciális iskoláknak, ám Oltszemen 70 diák tanul.

Az oltszemi vadászkastélyt Gróf Mikó Miklós 1827-ben építette, majd a múlt század elején megvásárolta a Schmutzler család, amelynek négy örököse már évekkel ezelőtt megkapta az Európa-szerte ritkaságnak számító épületegyüttes tulajdonjogát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.