Ötmillió euró határátkelő-fejlesztésre

A kárpátaljai magyarságot érintő kérdésekről is folytatott megbeszélést a megye vezetőivel a kijevi nagykövet.

tt
2012. 02. 16. 15:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bayer Mihály az Olekszandr Ledida kárpátaljai kormányzóval és Ivan Balogával, a Kárpátalja megyei tanács (közgyűlés) elnökével való találkozón bejelentette, hogy Kárpátalja ötmillió euró támogatást kap az Asztély–Beregsurány ukrán–magyar határátkelőhely fejlesztésére. Hozzátette: a finanszírozás kérdését február végéig rendezni kell, ezért szerinte célszerű lenne megvizsgálni, hogy miként lehetne folytatni a határátkelőhelyhez vezető, Beregszászt elkerülő út építését – adta hírül Kárpátalja megye állami közigazgatási hivatalának sajtószolgálata.

A közlemény szerint a magyar diplomata arról biztosította Kárpátalja megye vezetőit, hogy Magyarország fontosnak tartja a kapcsolatok dinamikus fejlesztését Ukrajnával. Mint kifejtette, a 2012-es labdarúgó Európa-bajnokság közeledtére való tekintettel Magyarország és Ukrajna kormányainak szorosabban kell együttműködniük a határátkelőhelyek hatékonyabb működése érdekében. Hangsúlyozta: az egyik legfőbb feladat a Záhony–Csap közúti átkelőhelyre jellemző sorok problémájának a megoldása. Úgy vélte, célszerű lenne, ha a forgalom egy részét a bajnokság idejére más határátkelőkre irányítanák át.

Az államközi kapcsolatokat érintve Bayer elmondta, hogy a múlt év decemberében ugyan jegyzőkönyv aláírása nélkül zárult a Magyar–Ukrán Kormányközi Kisebbségi Vegyes Bizottság ülése, ám mostanra a feleknek „sikerült 98 százalékban egyezségre jutniuk a vitás kérdéseket illetően”. Tájékoztatta partnereit, hogy március végéig ismét összeül Magyarországon a határon átívelő együttműködést szolgáló magyar–ukrán kormányközi vegyes bizottság.

Bayer felvetette az ukrajnai megye vezetője előtt a Beregszászhoz közeli nagymuzsalyi aranybánya újraindításának kérdését, emlékeztetve annak káros környezeti hatásaira. Válaszában Kárpátalja kormányzója kifejtette, hogy a problémát államközi szinten lehet csak rendezni, mert az kívül esik a regionális államhatalom hatáskörén. A diplomata szóba hozta a katasztrófa sújtotta Aknaszlatina lakossága egy részének tervezett – nagyobbrészt magyarokat érintő – átköltöztetését is. Erre reagálva Ledida elmondta, hogy nagyobbrészt felépült az a település – középületekkel, iskolával együtt –, ahová a bányaomlások által veszélyeztetett aknaszlatinaikat szeretnék áttelepíteni. Ugyanakkor emlékeztetett: senkit nem fognak kényszeríteni arra, hogy elhagyja lakóhelyét, a maradóknak viszont alá kell írniuk egy nyilatkozatot, amely szerint ezt saját felelősségükre teszik.

A kijevi magyar nagykövetet hivatalában fogadta Mikola Veges, az Ungvári Nemzeti Egyetem (UNE) rektora, aki köszönetet mondott Magyarországnak a kárpátaljai felsőoktatási intézménynek nyújtott jelentős támogatásért. A találkozón szóba került az egyetem keretében működő Ungvári Hungarológiai Központ finanszírozásának kérdése.
Bayer Mihály előadást tartott az UNE nemzetközi kapcsolatok karának hallgatói előtt, majd Munkácson találkozott Majnek Antall megyéspüspökkel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.