Támogatják a kormányt a csángómagyar szervezetek

Nyolc csángóföldi és magyarországi székhelyű, a moldvai csángó magyarokért tevékenykedő szervezet hétfőn közös állásfoglalásban biztosította támogatásáról a magyar kormánynak és a csángóföldi oktatási program támogatóinak a program javítására irányuló intézkedéseit.

tt
2012. 02. 06. 11:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„A kormány és az oktatási program fő támogatói által az Moldvai Csángómagyarok Szövetségénél (MCSMSZ) végzett átvilágítás eredményei nemcsak az MCSMSZ vezetőségére, hanem alaptalanul a moldvai magyarság egészére is árnyékot vetnek, ezért üdvözöljük a kabinet és az oktatási program támogatóinak a program javítására irányuló intézkedéseit” – olvasható az MTI-hez eljuttatott állásfoglalásban, amelynek kiadói a Szeret-Klézse Alapítvány, a Rekecsinért Egyesület, a Forrófalvi Phoenix Kulturális Egyesület, a Csángó Rádió, a Domokos Pál Péter Alapítvány, a Lakatos Demeter Csángómagyar Kulturális Egyesület, a Moldvai Magyarok a Moldvai Magyarokért Egyesület és a Magyarfalu Alapítvány.

A nyolc szervezet közleményében kifejezte reményét arra vonatkozóan, hogy a moldvai magyar oktatás az eddigiekhez hasonlóan továbbra is kiemelt figyelmet és támogatást kap.

Mint írják, a moldvai magyarokért tevékenykedő szervezetek elhatárolódnak minden olyan szándéktól, amely az oktatás finanszírozása körüli problémák megoldását gátolja, és támogatják azt a tervet, amely a jövőre nézve biztosítani kívánja az oktatás pénzügyi és gazdasági átláthatóságát.

„A moldvai magyar oktatást közös ügyünknek tekintjük. Számunkra kiemelkedően fontos, hogy az oktatás minősége javuljon, hogy a moldvai iskolai oktatás elérje a romániai magyar iskolák színvonalát, hogy a moldvai magyar tanulók egyenlő esélyt és kellő felkészítést kapjanak a közép- és felsőoktatási tanulmányok folytatásához” – áll a dokumentumban.

A programot eddig kizárólagosan az MCSMSZ bonyolította. A szövetség a korábbi Fidesz-kormány idején indította el magyar állami támogatással a Moldvai csángó oktatási programot. A program révén ma 25 moldvai faluban oktatják mintegy 2200 csángó gyermeknek a magyar nyelvet. A csángó szövetség hét moldvai településen magyar házat épített vagy vásárolt, a magyarul továbbtanuló diákok számára pedig bentlakási lehetőséget hozott létre Csíkszeredában.

A szervezet vezetősége január 30-án jelentette be, hogy testületileg lemondanak a magyarországi költségvetésből az oktatási programhoz nyújtott támogatás rendszerének tervezett átszervezése miatt. A szövetség tizenkét vezető beosztású tisztségviselője által jegyzett dokumentum szerint 2012. január elsejével lejárt a csángó szövetség szerződése a Bethlen Gábor Alappal, és újabb szerződés hiányában a szövetség idei működése teljesen ellehetetlenült.

A program működtetését az új alapítvány megalakulásáig a Románia Magyar Pedagógusok Szövetsége vette át.
Diószegi László az MCSMSZ gazdálkodásának átvizsgálását végző Teleki László Alapítvány vezetője vasárnap az MTI-nek azt mondta: a program lebonyolításában nem terveztek változást, azt továbbra is a jelenlegi oktatógárda bevonásával képzelik el. Hangsúlyozta, hogy a pénzügyi struktúra javításáról van szó, senki nem akar a tartalmi kérdésekhez hozzányúlni.

Mint elmondta, az okoz gondot, hogy az MCSMSZ-nél nincs pénzkezelési szabályzat, valamint hiányzik a bérkiegészítések kifizetésének szabályozása. Ez átláthatatlan gazdálkodást eredményezett, a személyi felelősség pedig nem megállapítható. Az évi mintegy 150 millió forintos költségvetéssel gazdálkodó szervezetnek évek óta nincs megfelelő végzettséggel rendelkező, felelős gazdasági vezetője.

Online petíció a csángók magyarnyelv– oktatásának ügyéért

Több mint 770 aláírás került a Transindex erdélyi portál által kezdeményezett online petíció végére, amelyben az aláírók kijelentik: a moldvai csángó magyarnyelv– oktatási programja nem válhat politikai játszmák vagy személyes érdekek tárgyává.

A csángó oktatási program ügyében megfogalmazott petíciót múlt hét csütörtökén bocsátotta aláírásra az erdélyi Transindex portál. Az azóta eltelt 3 nap alatt több mint 770-en írták alá a dokumentumot. Többségük Magyarországról és Erdélyből származik. Az aláírók elismerik a magyar kormány ellenőrzéshez és felelősségre vonáshoz való jogát, kifogásolják viszont, hogy a Moldvai Csángómagyarok Szövetségének (MCSMSZ) az átvilágítását a Teleki László Alapítványra bízták, amely a moldvai magyar programokban vetélytársa a csángó szövetségnek. Azt is aggályosnak találják, hogy az átszervezés következtében a döntéshozatalt teljesen kiveszik a romániai felelősök kezéből. „A csángók ügyében nem lehet terepismeret és közösségi bizalom hiányában, Budapestről meghozott döntésekkel eredményt elérni„ – áll a petícióban.

A moldvai oktatási program kérdésében Magyari Tivadar, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) oktatásért felelős főtitkárhelyettese is állást foglalt. Magyari az Erdélyi Magyar Televíziónak nyilatkozva kijelentette: egyértelműen politikai döntésről van szó, és nem egyedi eset, hogy gond van a magyarországi költségvetési támogatással futó programokkal. Elmondta: az állami egyetemek magyar háttérintézményei is teljesen kifogytak a magyarországi támogatásból. „Le kell mondanunk vendégtanári programokról és ki tudja milyen fejlesztésekről még a Csángóföldön is” – jelentette ki Magyari Tivadar.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.