„Nem kívánom egyelőre a szlovák kormányalakítás körüli politikai helyzetet értékelni” – mondta el az MNO-nak Németh Zsolt annak kapcsán, hogy Robert Fico várhatóan megszünteti a kisebbségi miniszterelnök-helyettesi posztot. „Természetesen Orbán Viktor miniszterelnök levélben gratulált Fico megválasztásához, és hangot adtunk azon reményünknek, hogy a problémás kérdésekben megindul a párbeszéd” – tette hozzá. Németh szerint indokolt megvárnia hazánknak, míg megalakul a szlovák kormány, ami április első felében várható.
A külügyi államtitkár úgy látja, hogy a legfontosabb tapasztalat a kisebbségek számára, hogy a több pártban való indulás a nemzeti parlamenti választásokon rendkívül kockázatos. Ez a kockázat nem egy politikai irányzatnak a kiesését jelenti, hanem egy közösség érdekképviseletének a kockázata, ezért mindenképpen a megegyezés útját kell keresni, vélekedett Németh. Ez ugyanúgy vonatkozik a Felvidékre, ahogyan Erdélyre vagy a többi határon túli területre – zárta szavait.
Vannak érdekes kérdések
„A szlovák állampolgársági törvénnyel az a baj, hogy az uniós szervek erre mindig azt fogják válaszolni, hogy nincsen rá kompetenciájuk, mivel az állampolgársági ügyek nem véletlenül a tagállamok hatáskörében vannak – hangsúlyozta lapunk kérdésére Gál Kinga uniós parlamenti képviselő. – Ugyanakkor egy csomó olyan eleme van az állampolgárság megvonásának, ami érdekes kérdéseket vet föl, és amiben már lehet uniós kompetencia.”
„Annak ellenére, hogy valakitől elvették az állampolgárságát, az nem lehet, hogy az uniós polgárként befizetett adó révén többek között az egészségügyi ellátása ne legyen biztosított” – fogalmazott a politikus. Gál szerint nem lehet hátrányosan megkülönböztetni az ilyen embereket, ezért a bizottságnak ezt vizsgálnia kell, és előbb-utóbb az állampolgárságtól való megvonást is. Ezekre a kérdésekre konkrét válaszokat kell adnia, és nem hivatkozhat arra, hogy ez az államok belügye, vélekedett az uniós képviselő.
Kevesebb lehet az atrocitás
Gál Kinga úgy látja, mindegyik tagállamnak más-más problematikát jelent a kisebbség gyűjtőkifejezés. Ahogy mi Közép-Európából látjuk ezt a kérdést, ez az őshonos kisebbségek kérdését jelenti, azokét, akik az első világháborút lezáró békeszerződéseket követően nagy tömegben kerültek idegen államok fennhatósága alá. Nyugat-Európában viszont a bevándorló kisebbségeket értik a probléma alatt, s az integráció kérdése jelenik meg. „Azt nem lehet, hogy ezt a két csoportot összemossuk” – fogalmazott a képviselő.
Az uniós tagság mindenképpen csökkentheti a magyarokat ért atrocitások számát a Vajdaságban, de nem maga a tagság, hanem az elvárások segíthetnek, vélekedett Gál. Példásan kell eljárnia a hatóságoknak az atrocitások esetében, mivel ha nem mutatnak kellő erélyt ezekkel szemben, az bátoríthatja a tettek elkövetőit – mondta a politikus.