Miért torzul el a viszony?

Komoly útkereszteződéshez érkezett a szlovákiai magyarság.

Kovács András
2012. 03. 28. 15:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem akármilyen időkben, nem akármilyen időben és nem akármilyen módon enged bepillantást ez a kötet a felvidéki politikai életbe – hangsúlyozta Németh. Hazánk a 2004-es népszavazást követően megszűnt a határon túli magyarok mögött állni – tette hozzá. Nagy esélyt kaptak a határon túli közösségek a kétharmados győzelmet követően – vélekedett a politikus. Úgy látja, a határon túliak hajlandóak a küzdelemre, amiben Csáky Pál is részt vesz, de könyve nem az előző korszakoknak, hanem a jövő „ziccerhelyzetének” szól.

A március 10-i választáson győztes Smer nemzetiségi jogok iránti elkötelezettsége kérdéses, de a kormány kész a párbeszédre – mondta az államtitkár. „Elfogadhatatlan számunkra, ha nem javul a szlovákiai kisebbségpolitikai helyzet, nem a status quóban vagyunk érdekeltek.” Németh szerint Csáky egy „kényszerpolitikus”, de mivel a magyarság helyzete rendkívül problematikus a Felvidéken, ezért nem maradhatott csupán író.

„Európában gondolkozik”

A kötetben kirajzolódnak a felvidéki magyarság elmúlt húsz évének küzdelmei – hangsúlyozta a külügyi államtitkár. „Csáky Pál Európában gondolkozik, valaki nemcsak úgy általában európai, hanem népekben kell gondolkozni.” A szlovákiai magyarság önazonossága nem vagy-vagy kérdés, hanem az is-is a megfelelő válasz – vélekedett Németh. A politikus szerint Csáky világosan mutat rá arra, hogy a jövőben nem az lesz a kérdés, hogy mi a magyar–szlovák arány, hanem az, hogy mi a kínai–europid arány.

„Mindenki csak úgy maradhat életben, ha nem süllyed el a Titanic.” Bizonyos helyzetekben nincs alku, ha nem akarjuk föladni magunkat – mondta Németh. Ott, ahol politikai kiközösítetté lehet válni az anyaországgal való kapcsolat miatt, ott az ország összes polgára számára álom a szabadság – jelentette ki az államtitkár. Pont emiatt van szükség a problémamegoldó tárgyalásra magyarok és szlovákok között – tette hozzá. A valós cselekvő szabadsághoz négy dologra van szükség: a kisebbség tudja, mit akar, ezt meg kell fogalmazni, meg kell szerveznie magát, és ehhez megfelelő feltételeket kell teremtenie – összegezte Németh a kötet mondanivalóját.

Merre vezetnek a jövő útjai?

Csáky elmondta, hogy a 2010-es szlovákiai választások arra kényszerítették, hogy elgondolkozzon azon, miért a felvidéki magyarok vannak a legrosszabb állapotban a többi határon túli közösséghez képest. „Megpróbáltam betájolni magunkat az európai, a szlovák és a magyar miliőbe.” „Ha a mi lelkeink odaát nincsenek stabil alapokon, akkor el fognak olvadni” – tette hozzá. Csáky rámutatott arra, hogy a könyve vitaanyag a szlovákiai magyarok számára.

– Próbálom elmagyarázni, hogy miért torzul el gyakran a szlovák–magyar viszony, amelynek oka, hogy északi szomszédunk fiatal állam, és gyakran azoktól félnek, akiktől nem kellene – hangsúlyozta az MKP politikusa. – Ha a kisebbségi törvény korrekt lesz, akkor nem lesz probléma, ami egy 21. századi államhoz méltó lenne – tette hozzá. „Át kell gondolni, merre vezethetnek a jövő útjai, és új erőt kell gyűjtenünk a helyzetből.”

Komoly kereszteződéshez érkezett a szlovákiai magyarság, mivel a fogyás mértéke jelentős, nincs elkötelezett parlamenti képviseletünk, és jelen van egy jelentős nemzeti bizalmatlanság, de ezt a helyzetet kezelni kell – mutatott rá Csáky.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.