Deák Ernő, a kancellári hivatal mellett működő népcsoport-tanácsok magyar tagozatának elnöke kiemelte, hogy a magyar népcsoport-tanács a tanácsok mozgásterének bővítését szorgalmazta. Véleménye szerint a kancellária előző nap beterjesztett törvényjavaslata ezt nem valósítja meg.
Az új szabályozás szerint az egyes nemzeti és etnikai kisebbségeket képviselő népcsoportok továbbra is alapvetően tanácsadó, véleményező szerepet kapnak. Az osztrák parlament honlapján olvasható javaslat értelmében megváltozna többek között a népcsoport-tanácsok összetétele és létrejöttének eljárása, emellett a tanácsokból egy fórum alakulna. Változna a támogatások elosztásának eljárása is, a támogatásokra az új népcsoport-fórum tehetne javaslatot. A tanácstagokat a kancellár nevezi ki.
Deák Ernő elmondta, a kimaradt magyar népcsoporti javaslatok között szerepelt, hogy a tanácsok tagjait a szervezetek maguk válasszák meg. Nehezményezték azt is, hogy – mint mondta – a törvény nem tisztázza egyértelműen, milyen ismérvek alapján dől el, mely kisebbségi szervezeteket minősítenek reprezentatívnak. Az ausztriai magyar szervezeteket képviselő testület ismételten felhívta a figyelmet arra is, hogy mivel 2000 óta a népszámlálásokkor nem tartják számon a nyelvhasználatot, az egyes ausztriai kisebbségek lélekszámának meghatározása nehézségekbe ütközik. Rámutatott arra, hogy a törvényjavaslat szerint a tanácsok létszámát „a kisebbségekhez tartozók arányában” kell meghatározni.
Nehezményezte, hogy a tartományi kormányoknak nem kötelező kikérniük a népcsoportok véleményét az őket érintő kérdésekben. Rámutatott arra is, hogy 1995 óta lényegében változatlan a szövetségi költségvetésből a kisebbségeknek jutó támogatási keret. A 3,8 millió euróból mintegy 400 ezret kapnak magyar szervezetek.
Elégedetlenségének adott hangot a törvényjavaslattal kapcsolatban az Ausztriai Népcsoport-központ is pénteken Bécsben kiadott közleményében. A kisebbségi egyesületek egy részét tömörítő szervezet nézete szerint a javaslat „alapos átdolgozásra szorul”. A központ állásfoglalása szerint a szöveg „aláássa a kisebbségek védelmével kapcsolatos európai normákat„ és Josef Ostermayernek, a kancellária államtitkárának állításával ellentétben nem nevezhető modern törvénynek. A javaslat „megengedhetetlen módon pusztán a nyelvi és kulturális jogok kinyilvánítására szorítkozik, és ismét nem fejti ki ezeket a jogokat” – írták. A központ nézete szerint a kormány még több befolyásolási lehetőséget biztosít magának a tanácsok összetételére. Nehezményezték, hogy a végül beterjesztett szövegből kikerült a tagok kiválasztása elleni bírósági fellebbezés lehetősége.
Deák Ernő közölte: ha megfogalmazásában nem is minden tekintetben, de lényegében egyetért a közleménnyel.
Josef Ostermayer (Osztrák Szociáldemokrata Párt – SPÖ) előző napi közleményében úgy fogalmazott, a javaslat hozzájárul az osztrák kisebbségi jogok modernizálásához, nagyobb autonómiát biztosít a kisebbségeknek. Ostermayer üdvözölte, hogy – mint fogalmazott – „a népcsoportok széles körű támogatásukat jelezték” a javaslatot illetően.
A módosítási javaslat jelenleg a nyilvános véleményeztetési szakaszban van. Legkorábban hat hét elteltével kerülhet bizottsági, illetve plenáris ülés napirendjére. Az SPÖ koalíciós partnere, a jobboldali Osztrák Néppárt (ÖVP) a jelenlegi formájában nem támogatja a szövegjavaslatot.k.

Dráma Taktabájon, megtalálták az eltűnt fiú holttestét