Burus Siklódi Botond, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének (RMPSZ) elnöke a Krónika erdélyi magyar napilapnak elmondta: a Moldvai Csángómagyarok Szövetsége (MCSMSZ) vezetőségének hat tagja nyújtotta be a felmondását, olyanok, akik korábban a program működtetésével foglalkoztak, és akikkel február elején a válságkezeléssel megbízott pedagógusszövetség is szerződést kötött.
Az RMPSZ elnöke hozzátette, hogy a távozók nem indokolták meg lépésüket, de úgy gondolta, biztos megvan az okuk rá, és elfogadta a döntésüket.
Burus Siklódi Botond elmondta, az oktatási program működtetésében januárban felmerült problémák miatt a finanszírozókkal közösen úgy vélték, szükséges egy válságmenedzser kinevezése, és a feladatra hétfőn Figula Olimpiut kérték fel. A szatmárnémeti születésű, három éve Bákóban élő vállalkozó – aki egyébként az RMDSZ Bákó megyei szervezetének az ügyvezető elnöke – a program működtetéséért, a helyszínek biztosításáért felel. Oktatási felelősnek a tanári kar javaslatára Márton Attila lészpedi tanárt nevezték ki. Burus szerint a döntés nem veszélyezteti az oktatási programot: a részt vevő gyerekek és oktatók a hétvégi bákói tantárgyversenyre, illetve szentegyházi kórustalálkozóra készülnek.
Figula Olimpiu válságmenedzser azért tartotta szükségesnek kinevezését, mert az elmúlt hetekben kezdett ellehetetlenülni az oktatási program, az illetékesek nem fizették ki a számlákat, nem biztosították a tűzifát. Feladata a napi pénzügyi gondok rendezése lesz, megbízatása pedig arra a három hónapos átmeneti időszakra szól, amíg az RMPSZ feladata a program működtetése.
Figula Olimpiu szerint az MCSMSZ vezetői az ő kinevezése miatt távoztak. „Régóta ismertem őket, és próbáltam elmondani nekik, hogyan lehetne mindezt eredményesebben csinálni” – magyarázta a válságmenedzser. Hozzátette, reméli, hogy az MCSMSZ március 10-én megválasztandó új vezetőségében partnerre talál, és a csángó szövetség tulajdonában lévő ingatlanokat továbbra is használhatják az oktatási program céljaira.
A távozók egyike, Solomon Adrián, az MCSMSZ volt elnöke nem kívánt nyilatkozni a történtekről.
Az MTI-nek csak annyit mondott, ismét olyan helyzet elé állították őket, amely számukra nem elfogadható. Azt is hozzátette, hogy az oktatási program tovább működik, és nem szeretnének újabb sajtókampány részesei lenni.

Meglepő fordulat a a Huszti ikrek ügyében, megszólalt a szakértő