Robert Fico a 2012-es márciusi előre hozott parlamenti választásokon 2010-hez képest 100 905 szavazatot javított a magyarlakta területeken. A 18 magyarok lakta járásban a Smer–SD a két évvel ezelőtti százalékos eredményekhez képest mindenhol jobban szerepelt, legalább 120 százalékkal – írja a Körkép.sk.
Egyebek mellett a dunaszerdahelyi járásban 150 százalékot javított Fico pártja, ami országos szinten is kiemelkedően magas, a 79 járás közül ez a második legjobb mutató. Összehasonlításképpen Dél-Szlovákiában a Most–Híd 2010-hez képest 28 400 szavazatot veszített, az MKP pedig épp hogy csak hozta a kötelezőt.
Az adatokból az is kiderül, hogy a Híd a Kassa környéki járásban szenvedte el a legnagyobb arányú veszteségét a 2010-es választáshoz képest, míg a nyitrai járásban volt képes megtartani korábbi szavazóinak 99 százalékát. Az MKP a szenci járásban volt képes a legnagyobb növekedésre, míg a nyitraiban és a tőketerebesiben szenvedte el a legnagyobb veszteségeit.
Mindezt ellenzékből tette
A felvidéki portál arra is felhívja a figyelmet, hogy Fico ráadásul minderre ellenzékből volt képes, úgy, hogy a magyaroknál igazából be sem vetette magát. Annak, hogy mi az oka a magyarlakta területeken a Smer markáns előretörésének, hosszabb fejtegetést és mélyrehatóbb elemzéseket igényel, de az biztos, hogy a szlovákok túlnyomó többsége idén a biztonságra, stabilitásra és a kiszámíthatóságra szavazott, melyet Ficóval azonosított.
A cikk szerint a 2012-es parlamenti választások a szlovákiai magyarok számára nagy mementóként kell hogy szolgáljanak, Fico ugyanis a magyaroknál két év alatt ellenzékből is előretört, kormányon pedig csak tovább nőttek a lehetőségei. Úgy látják, a szlovákiai magyarok egy része könnyen felejt és meggyőzhető, mutatják a fenti számok.
Az ábrákat és a táblázatot Oriskó Norbert készítette
Mint arról az MNO korábban beszámolt, a választási rendszer megváltoztatására is hajlandó lenne Robert Fico szlovák miniszterelnök, feltéve ha sikerül megegyeznie valamelyik ellenzéki párttal. Abban az esetben, ha a mostani voksoláson lettek volna egyéni választókerületek, az MKP egy képviselőt juttatott volna be a parlamentbe, ugyanakkor egy ilyen változtatás a magyarság számára nem biztos, hogy előnyös lenne.