Hét mandátum híján alkotmányozó többséget szerzett Robert Fico Irány (Smer) nevezetű alakulata a márciusi előre hozott választáson. A kampány alatt került a felszínre a Smer azon javaslata, hogy csökkenteni kell a 150 fős parlament létszámát, ami a választási rendszer átalakításával járna együtt. Természetesen a találgatások azóta is zajlanak, hogyan változhat a mostani egyfordulós és tisztán területi listás rendszer. Az tény, hogy a mostani szisztéma a magyarok számára semmiképpen sem volt hátrányos, így az esetleges változásokat már elkezdték modellezni.
„Világos ígéretet teszek arra, hogy a változások nem lépnek életbe, amennyiben nem egyezünk meg legalább 2–3 párttal” – nyilatkozta korábban Fico. A megegyezés kapcsán a Szabadság és Szolidaritás (SaS) nevezetű alakulat, valamint az Egyszerű Emberek jöhetnek szóba, melyek korábban a kisebb parlament mellett kampányoltak. A választási rendszer lehetséges módosításainak elemzéséhez egy szlovákiai politikai elemző blog számításait alapul véve vizsgálta meg a Körkép.sk oldal, milyen eredményt hozna egy vegyes, több választókörzeten alapuló választási rendszer a 2012-es eredmények alapján.
Fico aratott volna
Összehasonlították a mandátumokat egy arányos képviseletnél (listás rendszer), nyolc és három kerület esetén, illetve vegyes választási rendszerre kivetítve. A nyolckerületes arányos szisztéma esetében gyakorlatilag hasonlóak lennének a parlamenti arányok, mint a mostani rendszerben, és a három kerület esetében sem lenne eltérés a mostani arányoktól.
Sokkal érdekesebb eredmény lenne, ha vegyes választási rendszert alkalmaznának. A számítás azt feltételezte, hogy a 150 fős parlamentbe 79 mandátumot egyéni választókerületekben, 71 mandátumot pedig pártlistákon osztanának szét. Ezt figyelembe véve a márciusi voksoláson az MKP Komáromban, a Most–Híd Dunaszerdahelyen jutna egy-egy mandátumhoz, az összes többi járás a Smeré lett volna. A listás és az egyéni eredményeket összeadva a Smernek 116 alkotmányos többsége, míg a Hídnak hét, az MKP-nak egy képviselője lett volna.
Erre indulhatnak
A választási törvény megváltoztatása körül egyelőre túl sok az ismeretlen változó: választókerületek száma, parlamenti küszöb meghatározása, vegyes vagy listás választási rendszer, parlament mérete. Ezek hiányában egyértelműen kijelenteni, hogy bármilyen változás kedvezne a szlovákiai magyarok számára, túlontúl merész feltételezés – vélekedett a Körkép.sk. Az egyéni kerületek bevezetése a mai helyzetben egyértelműen Fico pártjának kedvezne, így vélhetően ebbe az irányba fognak majd elmozdulni a kormányon lévők.
Az egyéni kerületes rendszer kialakításánál nem szabad eltekinteni attól, hogy a felvidéki magyarság esetében egyáltalán nem mindegy, hogyan húzzák meg a körzethatárokat. Érdemes arra is emlékeztetni, hogy a régiók kialakítása esetében a déli színmagyar területekhez északi részeket csatoltak, így egyetlen magyar többségű régió sem jött létre. A történelmi múlt alapján így könnyen feltételezhetjük, hogy a parlamenti választási körzetek esetében is hasonlóan fognak eljárni.

Ez vár a magyar nyugdíjasokra 2025-ben – jó hír érkezett