A háromszoros olimpiai bajnok pólóválogatott által aláírt vízilabda; Ocskay Gábor hokiütője; Magyarország és Horvátország legjobb kézilabdásai plusz Marian Cozma által dedikált világbajnoki kézilabda – efféle sportrelikviákra licitálhatunk még 1 napig azon az internetes árverésen, amelynek teljes bevétele az erdélyi Mezőség magyar falvainak iskoláit is megmenti azzal, hogy bentlakást biztosít a magyar nyelvű oktatáshoz máshogyan hozzá nem férő gyermekeknek. A vicei és magyardécsi szórványkollégiumok ügye egyébként sikertörténet, de hogy az is maradjon, most minden egyes forintra szükség van.
– Egy nappal meghosszabbítottuk a Nemzeti sportárverés az erdélyi szórványmagyarságért nevet viselő, áprilisban indított aukciót, nagy hajrára számítunk péntek este 7-ig az 54 ereklye körül – mondta az MNO-nak az árverés szervezője, Posch Dániel csütörtök este. Az utolsó napokig sok olyan tárgy volt, amelyre a liciten kívül külön „sasoltak” is a gyűjtők. Kettő iránt kiemelkedő volt az étvágy, ez pedig a legendák labdája és a Kemény-legénység tagjai által aláírt játékszer. – Ezekre már az elején feltettek százezer forintnál is több pénzt, aminek nagyon fognak örülni a Bástya Egyesületnél – említi a szervező. Az egyesületet egyébként nem más vette szárnyai alá, mint Mádl Dalma asszony.
Az, hogy mire licitálnak a legtöbben, folyamatosan változik, de a tragikusan fiatalon elhunyt hokis, Ocskay Gábor hokiütőjéért és a férfi kézilabda-válogatott tagjai, valamint Marian Cozma kézjegyével is ellátott labdáért taktikus küzdelem folyik a neten, de – mint Posch rámutat – még nem késő beszállni senkinek sem, különösen azért, mert akad még néhány, igencsak elérhető áron várakozó értéktárgy.
– Van egy igen különleges és kalandos sorsú gyűjteményünk. Kocsis Sándor, az Aranycsapat játékosa pályafutása során számos helyen megfordult, és gyakorta küldött képeslapot, illetve íratta azt alá aktuális csapattársaival. A londoni hat-három után például „Nagy győzelmünk emlékére” felirattal látott el egy angliai lapot, amit Puskásék is szignóztak. A korábban a Honvédnál és a Fradinál is megforduló „Kocka” keresztapjának lánya, Hadházy Lajosné, Kató néni ajánlotta fel – említi Posch Dániel.
A befolyó együttes összeg nemrég átlépte az egymilliós álomhatárt, de minden garasra nagyon számítanak a csángó lurkók sorsának egyengetői.
– A szórványkollégium egyre népszerűbb lehetőség azon nehéz sorsú családok körében, ahol nincs pénz a gyermekek nevelésére, a bentlakásossá váló magyar nyelvű iskola pedig ezekkel az adományokkal menekül meg – hangsúlyozza Posch. Mivel a Bástya eddig felebaráti szeretetből kapta az épületet, most pedig már fizetni kellene a használatért, a cél nem kisebb, mint megvásárolni az ingatlanokat, így szilárd lábakra állhatna a mezőségi és csángó gyermekek anyanyelvű iskolája.