A kárpátaljai magyar diákok számára a Genius Tehetséggondozó Alapítvány által Beregszászon szervezett, Tehetség napja elnevezésű rendezvényen elmondott beszédében Balog Zoltán hangsúlyozta: a tehetség nem ismer határokat és független a szociális helyzettől. A magyarság története is azt bizonyítja, hogy a nehéz sorból jött fiatal tehetségek sokszor többre vitték, mint jómódú társaik. Ugyanakkor, hogy megérje magyarnak lenni, jobbnak kell lenni a többieknél, a többségnél, mert a mai világban verseny van – emlékeztette ötszáz fős hallgatóságát.
Nem szabad visszariadni az „ellenszéltől”
A miniszter óriási jelentőségűnek mondta, hogy a Kárpátalján létesített tehetségpontok révén a Genius alapítvány egyéves tevékenysége során több mint kétezer tehetséges fiatalt karolt fel. Kiemelte: a kárpátaljai magyar fiataloknak van mire építeniük a tehetségüket, hiszen gazdag örökségből meríthetnek őseik földjén. A kisebbségi lét jelentette hátrányból is előnyt lehet és kell kovácsolni, hiszen ez a helyzet egyúttal egy másik kultúra ismeretével is jár, megjegyezve, hogy „nekünk, magyaroknak semmit nem adnak ingyen, mindenért meg kell küzdenünk”.
A tárcavezető elmondta, hogy a kárpátaljai tehetséggondozás az anyaország támogatásával integrálódott az összmagyar tehetséggondozási programba. Beszédét zárva arra biztatta a fiatalokat, hogy gyarapítsák tudásukat, lássanak világot, de térjenek vissza szülőföldjükre, és tehetségüket helyben fordítsák a közösséget szolgáló építésre. A rendezvényen a miniszter okleveleket adott át az Ady Endre-ösztöndíjpályázat 25 nyertesének, akik a Wekerle Sándor Alap támogatásával tíz hónapon át ösztöndíjat kapnak.
Mozgósítják az erőket
A fórum után Balog Zoltán újságíróknak nyilatkozva elmondta: Kárpátalján egy olyan mozgalom van kibontakozóban a magyar kormány támogatásával, amely nem hagy elkallódni egyetlen tehetséget sem, hiszen minden magyar egyformán érték. A magyar kormány támogatásának a lényege nemcsak az, hogy pénzt ad a fiatal tehetségek felkarolásához, hanem mozgósítja azokat az erőket, amelyek ezt megvalósítják. A kárpátaljai magyarság nehéz helyzetben van, de az értelmisége és pedagógustársadalma „hadra fogható” – fogalmazott.
A beregszászi program után Balog Zoltán az ungvári járási Nagydobronyban Keresztény identitás címmel tartott előadást magyar értelmiségieknek a Kárpátaljai Népfőiskolai Egyesület által az identitás kisebbségmegtartó erejéről szervezett konferencián.

Ez nem ellenzék, hanem vírus, amit le kell gyűrni