A program keretében például szennyvízhálózat épül Székudvaron és Kétegyházán, Csongrád megyében pedig az emlőszűrés diagnosztikai hátterét biztosító központok műszerparkját, illetve a szűrések szervezését fejleszthetik.
A közlemény szerint a román–magyar együttműködési program ötödik – nagyobb, határon átnyúló jelleggel rendelkező – beruházásokat célzó pályázati felhívására 201 pályázat érkezett az eredetileg 51,4 millió eurós keretre. A pályázók által igényelt támogatás összege megközelítette a 256 millió eurót, a rendelkezésre álló Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERFA) forrásai ötszörösét.
Kétmillió euró szennyvízhálózatra
A pályázatok jó minőségére tekintettel az eredeti pénzügyi keret növelésével 53 pályázatot támogatnak, több mint 68 millió euróval – írja az NFÜ. A nyertes ötletek közül 26 a határon átnyúló infrastruktúra fejlesztését célozza meg: a határhoz vezető és azt keresztező utak, kerékpárutak felújítását vagy építését, és a környezetvédelem fejlesztését. Kétmillió euró költséggel jöhet létre két szennyvízhálózat (Székudvaron és Kétegyházán), valamint Székudvaron a felszíni vizek védelmét szolgáló szennyvízkezelő állomás.
Emlőszűrés és műszerparkfejlesztés
További 27 pályázat a gazdasági, turisztikai, kutatási és egészségügyi infrastruktúra összehangolt fejlesztésére irányul. Csongrád megyében például az emlőszűrés diagnosztikai hátterét biztosító központok műszerparkját, illetve a szűrések szervezését fejleszthetik, csaknem kétmillió euró összértékben. A beruházás hosszú távú célja a határ menti térségben az emlőszűréseken való részvételi arány növelése, melynek eredményeként a korai felismerés és a korai kezelés hatására csökken az emlődaganat miatti halálozás.
Az NFÜ emlékeztet arra, hogy az eddigi felhívások eredményeként a magyar–román határon átnyúló program keretében összesen közel 400 pályázatot hagytak jóvá mintegy 150 millió eurós regionális fejlesztési alapos támogatás mellett.