Bárdos Gyula, a Szlovákiai Magyar Társadalmi és Közművelődési Szövetség – ismertebb nevén a Csemadok – új elnöke az új alapszabályról azt mondta: az abban végrehajtott változtatások jelentős részét a szervezet hétköznapi működtetésére irányuló követelmények hozták magukkal, ez tette indokolttá azt is, hogy változtattak az elnökség szerkezeti összeállításán.
„Az új alapszabály rugalmasabbá teszi a Csemadok vezetését, ez a gyakorlatban egy szűkebb, hétszemélyes elnökséget jelent” – mutatott rá Bárdos Gyula. Hozzátette: a regionalizmus elvének figyelembe vétele mellett, a régiókkal való kapcsolat szorosabbra fűzése érdekében létrehozták az úgynevezett elnökök tanácsa elnevezésű testületet, amelyben minden területi választmány képviselteti magát.
Új eszközökkel küzdenek
A Csemadok – a közgyűlésen jóváhagyott – programja a szervezet új elnöke szerint úgy készült, hogy figyelembe vegye a felvidéki magyarok asszimilációjának erősödését, és új eszközökkel is küzdeni tudjon a jelenség ellen. „Megfogalmazódott az az igény, miszerint amellett, hogy a Csemadok a kultúra és a hagyományok ápolásának érdekében tevékenykedik, hangsúlyosabban nyilvánítson véleményt társadalmi kérdésekben is – fejtette ki Bárdos Gyula.
Bárdos szerint a közgyűlés egyik kulcsmondata az volt, hogy a folytonosság megőrzése érdekében az eddiginél nagyobb mértékben kell bevonniuk a szervezet tevékenységébe a fiatalabb generációk képviselőit, és ezzel is erősíteniük kell a szervezet közösségépítő tevékenységét. „Az azonosságtudat erősítéséhez jelentősen hozzájárulhat az, ha a Csemadok meg tudja szervezni azt, hogy az egyes településeken a helyi közösségek képviselőinek rendszeresen lehetőségük legyen a találkozásra és a véleménynyilvánításra” – mutatott rá. Kijelentette: új programjával a szervezet jelentős mértékben hozzá akar járulni a felvidéki magyarság lélekszámcsökkenésének lelassításához és a jelenség visszájára fordításához.
A Csemadok Szlovákia – és alighanem Kelet-Közép-Európa – legnagyobb társadalmi-kulturális egyesülete. Az 1949-ben alakult szervezet széles körű, a kultúra és a közélet szinte minden területére kiterjedő tevékenységet folytat. A szervezet taglétszáma jelenleg több mint 57 ezer fő, központja Pozsony.