Hová tűnt 300 ezer magyar?

Közel 300 ezerrel csökkent a magyarság létszáma azokban a határon túli országokban, ahol 2011-ben népszámlálást tartottak.

Kovács András
2013. 01. 06. 14:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

2012 abból a szempontból is sorsfordító volt a magyarság életében, hogy a hazai adatok mellett megismerhettük a szlovákiai, romániai, szerbiai és a horvátországi népszámlálás eredményeinek nemzetiségi bontását is. Sajnos az adatokban nem sok örömünk volt, mivel mindenhol a magyar kisebbség jelentős visszaesését regisztrálhattuk. A borús képet csak rontotta, hogy nyilvánosságra hozták a magyarországi előzetes adatokat is, amely szintén csökkenést mutatott a 2001-es eredményekhez képest.

Közel 200 ezres visszaesés

A legnépesebb határon túli magyar közösség Romániában él, ahol a 2002-es népszámláláshoz képest 194 ezerrel csökkent a honfitársaink száma. A jelentős román elvándorlásnak köszönhetően a magyarság arányszáma nem csökkent az országban, így a 1,237 milliós szám 6,5 százaléknak felelt meg. Természetesen a magyarság legnagyobb arányban és számban a két székelyföldi megyében (Hargita, Kovászna) megyében él. Ezeken a területeken ezzel egy időben a románok száma jelentősen csökkent. A Partium északi részén számolhattunk még kedvező eredményekkel, azonban máshol már sokkal borúsabb a kép.

Közép- és Dél-Erdélyben gyorsuló asszimiláció és több nagyvárosban is komoly fogyást regisztrálhattunk. Kolozsváron, Marosvásárhelyen, Nagyváradon kisebb mértékben, míg a dél-erdélyi városokban a fogyás sokkal gyorsabb volt. A romániai magyarságról összességében elmondható, hogy egyre inkább a falvakba és Székelyföldre koncentrál és folyamatosan szorul ki a nagyvárosokból. A tendencia, hogy az 1992-es népszámlálás óta közel 400 ezer fővel csökkent az erdélyi magyarság létszáma mindenképpen aggasztó a közösség jövőjére nézve.

Kellemetlen hírek

Szlovákiából is nagyon kellemetlen hírek érkeztek, mivel 458 467 személy (közel 62 ezerrel kevesebben, mint 2001-ben) vallotta magát magyarnak, ami 8,5 százalékos országos arányszámnak felelt meg. A hatalmas csökkenés mögött a halálozások növekedése, az asszimiláció felgyorsulása  és a születések csökkenése játszott szerepet. Jelentős mértékben, 7 százalékra nőt viszont azoknak az aránya, akik nem jelölték meg nemzetiségi hovatartozásukat, azonban ezek jelentős része a kutatások szerint nem a magyarok közül került ki.

Szerbiában idei népszámlálás adatai szerint 253 899 magyar él, 39 400-al kevesebb, mint 2002-ben. A Vajdaság népessége 2002 óta újra 2 millió alá csúszott (1 916 889 fő). Az elmúlt tíz évben közel 100 ezerrel csökkent a tartományban a népességszám. Az adatok szerint évente mintegy 3 ezerrel csökken a magyarok száma a negatív népszaporodás következményeként, ami egy átlagos falu népességének felel meg. 2002-ben Vajdaság népességének 14,3 százaléka volt magyar nemzetiségű, és ez az arány 2011-re valószínű lecsökkent 13 százalék körülire. A magyar népesség száma és aránya a jövőben vélhetően továbbra is lineárisan fog csökkenni.

Csodára várva

Horvátországban közel 15 ezren vallották magukat magyar nemzetiségűnek a 2011-es népszámláláson. Annyi mindenképpen kedvező, hogy a korábbi évtizedek népszámlálásait mérlegre téve a fogyás üteme lassult, mivel 1971-ben Horvátország lakosságának 0,8 százaléka (35 488 fő), 1981-ben 0,55 százaléka (25 439), 1991-ben 0,47 százaléka (22 355), 2001-ben pedig 0,37 százaléka (16 595) vallotta magát magyar nemzetiségűnek.

Ha összeadjuk a fent felsorolt népszámlálások eredményeit, akkor világosan látszik, hogy Ukrajnát és Ausztriát leszámítva 10 év alatt 297 ezerrel fővel csökkent a magukat magyarnak vallók száma. Ez a csökkenés mindenképpen drámai, de teljes képet majd csak az idei kárpátaljai számlálást tudunk alkotni. Nem szabad elfelejteni azonban, hogy ez a közel 300 ezres csökkenés szerencsére nem halálozást jelent, mivel például Romániából és Szerbiából sokan az anyaországba, vagy pedig más országokba távoztak.

Ami aggasztó, hogy egyelőre semmi jel sincsen arra, hogy a csökkenés tendenciája a jövőben megtörne. A születési arányszámok jóval a halálozásé alatt maradnak és Ausztriát leszámítva a nehéz gazdasági helyzet is migrációra sarkall. Sajnos, ha a mostani számokhoz hozzátesszük az 1991-es népszámlálási eredményeket is, akkor már tényleg csak azt lehet mondani, hogy tíz év múlva tényleg a csodával érne fel, ha a visszaesés üteme legalább lassulna.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.