A hálózat adatai szerint Székelyföldön eddig több mint 79 ezer, Közép-Erdélyben 19 ezer, a Partiumban 46 ezer ember kérelmét vették át, illetve honosítási dossziéját készítették elő – ismertette a hálózat felügyeletét ellátó Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke a tájékoztatón. Tőkés László tájékoztatása szerint ezek közül körülbelül 100 ezer kérelmező kapta meg kérelmére pozitív választ, s Erdélyben–Partiumban eddig mintegy 80 ezren tették le az állampolgársági esküt a konzulátusokon és az erre kijelölt helyeken. A munka nagyobb részét a Demokrácia Központok végzik, amelyek a már elkészített honosítási dossziékat az illetékes magyar hatóságokhoz továbbítják.
A legtöbb iratot a nagyobb városokban regisztrálták: az első négy helyen Csíkszereda (17 384 kérelem), Marosvásárhely (15 389), Kolozsvár (14 519) és Szatmárnémeti (13 342) áll, az összes honosítási dosszié mintegy felét ezekben a városokban állították össze.
Vinnai Győző megyei kormánymegbízott a sajtótájékoztatón elmondta: a legfrissebb adatok szerint több mint 422 ezer állampolgársági kérelem érkezett 2011 januárja óta, ebből több mint 203 ezret Magyarországon nyújtottak be. A megyei kormányablak 2011 januári megnyitása óta tízezer honosítási kérelmet vett át, további ötszázat pedig a járási hivatalokban nyújtottak be a kérelmezők – közölte a kormánymegbízott.
Kovács Sándor, a helyhatóság fideszes alelnöke az eseményen bejelentette, hogy a megyei önkormányzat egy európai fejlesztési társulás létrehozásáról határozott pénteki rendkívüli ülésén. Az ENTER Korlátolt Felelősségű Európai Területi Együttműködési Csoportosulás célja, hogy Szabolcs-Szatmár-Bereg és a romániai Szatmár megye között megerősítse a gazdaság és társadalmi kohéziót. A megyei önkormányzat és a romániai Szatmár Megyei Tanács által aláírt együttműködési megállapodás értelmében a társulás fő feladata a területi együttműködésben létrejövő programok és projektek megvalósítása lesz, amelyhez a felek az Európai Unió rendelkezésre álló támogatásait is igénybe kívánják venni.