Ki lesz az elnök? Bugárék már lepaktáltak

Megállapodott egymással jobboldali konzervatív Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) és a Bugár Béla vezette Most-Híd az államfőjelölt személyében.

KA
2013. 06. 28. 21:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szlovákiában 2014 tavaszán kerül sor a következő államfőválasztásra, ám a pártok lehetséges jelöltjeiről szóló egyeztetések már hónapokkal ezelőtt megkezdődtek. Mivel a jelenlegi államfő, a posztot második alkalommal betöltő Ivan Gasparovic a hatályos szabályozás értelmében már nem indulhat az elnökválasztáson, a posztért folytatott küzdelem várhatóan a Robert Fico vezette kormánypárt, az Irány–Szociáldemkrácia (Smer–SD) jelöltje és parlamenti ellenzék soraiból kikerülő legerősebb jelölt között dől majd el.

A Smer jelöltje nagy valószínűséggel a jelenlegi kormányfő, Robert Fico lehet, ezt valószínűsíti a pozsonyi sajtó is, amely korábban már egy ezzel kapcsolatos, párton belüli megegyezést is megszellőztetett. A kiszivárgott információkat Fico ugyan nem erősítette meg, de nem is cáfolta egyértelműen. Szlovákiai politológusok úgy vélik: a jelöléssel kapcsolatos kormánypárti döntés bejelentésére azt követően lehet számítani, hogy az ellenjelöltek névsora véglegesítődik. A közvélemény-kutatások Fico győzelmét valószínűsítik, amennyiben ő állna rajthoz a Smer színeiben.

A szlovák média és a felmérések is Iveta Radicovát tartják annak a személynek, aki a legnagyobb eséllyel indulhatna Fico ellen, ám ezt az előző kormányfő a múltban már többször kizárta. Amennyiben ezen a téren nem áll be változás, a Smer jelöltjének legkomolyabb ellenfele Pavol Hrusovsky lehet, akinek jelöléséről eddig az ellenzék jobboldali pártjait tömörítő úgynevezett Népi Platform két pártja, a KDH és a Most-Híd egyezett meg, a Pavol Freso vezette Szlovák Kereszténydemokrata Unió-Demokrata Párt viszont eddig nem.

Bugár Béla pártja, a Most-Híd korábban jelezte: csak olyan államfőjelöltet fog támogatni, aki vállalja az úgynevezett kisebbségi minimumban, általuk valamint a Magyar Közösség Pártja (MKP) és a Szlovákiai Magyarok Kerekasztala (SZMK) civil ernyőszervezet által megfogalmazott, a magyarság megmaradását és fejlődését célzó alapelveket. Bugár a jelölés kapcsán azt mondta: tárgyaltak Hrusovskyval a kisebbségi minimumról, és a KDH politikusa úgy nyilatkozott: „olyan dolgokról van szó, amelyeket tud vállalni.” Ezt Bugár szerint csak úgy lehet értelmezni, hogy a szlovák politikus vállalja a kisebbségi minimumban foglaltakat.

Hrusovsky kitért a kisebbségi minimum vállalásával kapcsolatban feltett kérdés elől, nem adva rá egyértelmű választ. „Azon politikusok egyike vagyok, akik a múltban is fáradoztak és a jövőben is fáradozni fognak a szlovákok és a magyarok közötti történelmi megbékélésért” – válaszolta. Helyi megfigyelők szerint a távolról sem egyértelmű megfogalmazás több kérdést is fölvet, annál is inkább, mert a szlovák politikus nemrégiben a Most-Hídnak azt – a vasúti feliratok kétnyelvű megjelenítését célzó – törvényjavaslatát sem szavazta meg, amelyet a kisebbségi minimum másik két szignálója, az MKP és az SZMK még csak előrelépésnek sem tartott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.