Az államtitkárság közleményében felidézte, hogy a programról és a kataszterről a Magyar Diaszpóra Tanács 2012-ben hozott döntést.
A Julianus Program a diaszpórában fellelhető magyar értékeket hivatott egységes nyilvántartásba gyűjteni, hogy ezáltal betekintést nyújtson a világban szétszórtságban élő magyar közösségek identitásmegőrző munkájába. A kataszter kimondottan a Kárpát-medencén kívüli magyar emlékek összegyűjtésére szolgál.
Mint írták, az elkészült kataszter a tervek szerint ősszel válik elérhetővé a közönség számára. Ahhoz azonban, hogy a program minél átfogóbb képet mutasson a magyar emlékekről és az elhelyezkedésükről, minden magyar szervezet és ember segítsége szükséges – jelezték.
Írtak arról is, hogy a programban közreműködnek a Magyar Diaszpóra Tanács tagszervezetei és a Kőrösi Csoma Program ösztöndíjasai, akik az idén a világ különböző tájain segédkeznek a magyar közösségek munkájában. A nemzetpolitikai államtitkárság szeretné, ha minél többen közreműködnének a program megvalósításában: a szükséges dokumentációt bárki visszaküldheti kitöltve a megadott elérhetőségekre. A program teljes leírása és az adatlap is megtalálható és letölthető a www.nemzetiregiszter.hu oldal Julianus Program menüpontjában.