Most a „megyeházába” köt bele a román kormány

Tucatjával indítja a pereket a székely-magyar jelképek ellen a Kovászna megyei prefektus.

VZ
2013. 11. 22. 20:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az első fokon hozott ítéletről az önkormányzatot beperelő prefektus, Dumitru Marinescu számolt be, hozzáfűzve: hiába a kétnyelvűség, törvénysértő a felirat, mert Romániában nem ez a hivatalos megnevezése a megyei tanácsnak, a megyeháza felirat helyett a Kovászna Megyei Tanács lenne a szabályos.

A felirat levételére felszólító végzés még nem jogerős, Nagy József, a megyei tanács alelnöke pedig elmondta, bár nem látta a bírósági végzést, biztosan megfellebbeznek egy ilyen döntést.

Kézdivásárhely, Barót, Csernáton, Gidófalva, Málnás, Kézdialmás és Kézdiszentlélek önkormányzata is perben áll a bukaresti kormány megyei képviseletével, mivel a prefektusi hivatal a városháza és községháza elnevezéseket feltüntető intézmények ellen is pert írt indított, s „természetesen” a székely zászló is szúrja a szemüket.

A prefektúra szándékosan szítja a feszültséget a székelyek és a román kormányzat között – nyilatkozta korábban Tamás Sándor, a Kovászna Megyei Tanács elnöke. Elmondta, a prefektusi tisztséget 2012. májusa és 2013. januárja között betöltő, magyarellenességéről híres Codrin Munteanu és hivatali utódja, Dumitru Marinescu 55 pert indított háromszéki önkormányzatok, közösségek ellen, amelyekben a székelyek jelképeit vagy anyanyelvhasználatát támadták.

Romániában az elmúlt hetekben érezhetően fokozódtak a magyarok elleni hivatali zaklatások: csütörtökön az egyébként széles körben ismert és elismert Tőkés Lászlót fosztotta meg a szociáldemokrata kormányhoz köthető becsületbíróság a romániai forradalomban betöltött kulcsszerepéért kapott Románia Csillaga kitüntetéstől, a csendőrség pedig zaklatja a Székelyek nagy menetelésének szervezőit.

A nevek, feliratok kiemelt figyelmet kapnak: bár a legtöbb romániai városban van utca elnevezve 1918. december 1-jéről – a Román Királyság és Erdély egyesülését kimondó gyulafehérvári román nemzetgyűlés dátumáról –, a román védelmi miniszter törvényben írná elő minden településen, mert a magyar többségű Csíkszeredán például nincs Erdély elszakításáról elnevezett utca.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.