Nagyjából öt éve indult a Legendárium projektje. Mielőtt viszont életre hívták volna, az európai közvélemény Erdélyről és a Székelyföldről, illetve ezen helyek legendáiról legfeljebb Drakula kapcsán hallott. Pedig Benedek Elekék igen nagy erőfeszítéseket tettek ennek a világnak a széles körű megismertetéséért, mégis valahogy most újra kell próbálkozni az áttöréssel.
– A nehézség az volt, hogy voltak idők, amikor a székelyeknek is megtiltották, hogy gyakorolják a kultúrájukat, hogy saját meséiket, mondáikat tanulhassák. Mi ezzel kezdtünk foglalkozni. Kicsit fel is bőszített minket, hogy Brüsszelben minket Drakulával azonosítanak. Hát miért ne azonosíthatnának minket a saját hőseinkkel? Van 156 történetünk. Nem vérszívásról beszélünk, hanem például a székely furfangról – fogalmaz Fazakas.
Ezek a történetek szerinte egy kicsit a jövőjüket is taníthatnák, és nem véletlenül találták ki ezeket az ősök, legyen szó vallásos eredetű legendáról, történelmiekről, földrajzi helyszínekhez kötődőekről.
A Legendáriumnak saját termékei is vannak, Fazakas a műsorban bemutatott egy kifestőkönyvet, amit helyi emberek készítenek.
– Ezzel nem mentjük meg a székelyföldi gazdaságot, de legalább egy jó példa. A társasjátékhoz is a kis ládát, a fabábut, a tarisznyát helyben készítjük. A rajzfilm főhőse is egy székelyudvarhelyi babakészítő műhelyben készült – folytatta.
Fazakasék tavaly Székelyudvarhelyen helyi gyerekekkel szerveztek egy legenda-színjátszófesztivált, a történeteket pedig ezek után már be lehet mutatni az odalátogatóknak. A székelyek most már Legendáriumkarneválon törik a fejüket és bábszínházon. A múltról, a jelenről és a jövőről, és természetesen a rajzfilmsorozatról Fazakas a Palettában mondott el részleteket.
Tekintse meg az adást és a rajzfilmsorozat intróját!