„Sokan visszamozdultak a magyar politika irányába”

A magyarok részvétele csaknem 70 százalékos volt a szerbiai előre hozott választásokon – tudatta Pásztor István.

WA
2014. 03. 17. 12:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke a Nemzetpolitikai Kutatóintézet konferenciáján hétfőn Budapesten a hétvégi szerbiai voksolást értékelve azt mondta: a kampányuk azt bizonyította, hogy nem csak papíron stratégiai partnerei a magyar kormánynak. Meggyőződésük szerint erejükhöz mérten, vagy egy kicsit azon felül járultak hozzá ahhoz, hogy meg tudjanak erősödni.

A VMSZ eredménye vetekszik azzal, amit a 90-es években produkált – közölte, hozzátéve: míg a részvétel nem érte el az 52 százalékot a választáson, a magyaroké közel 70 százalékos volt, s Adán például 36 százalékkal kaptak több szavazatot, mint két éve. A magyarok által lakott területeken mintegy 8 ezerrel több voks érkezett.

A Vajdasági Magyar Szövetségnek az eddig ismert adatok alapján várhatóan hét mandátuma lesz, mivel a lakosság 2,2 százaléka szavazott a legnagyobb délvidéki magyar pártra. Eddig öt mandátummal rendelkeztek. A kisebb vajdasági magyar pártoknak nem lesz egyetlen képviselőjük sem a belgrádi parlamentben.

Pásztor megállapította: az eredmények azt mutatják, hogy sokan visszamozdultak a magyar politika irányába azok közül, akik korábban a Demokrata Pártban látták a boldogulás lehetőségét.

Kitért arra is: szerinte a jobbközép Szerb Haladó Párt (SNS) bizonyos értelemben túlnyerte magát, és nem biztos benne, hogy felkészültek a teher viselésére, amivel győzelmük jár. Nincsenek kidolgozott forgatókönyvek arra a helyzetre, amivel a kormányzópárt szembesül – mutatott rá, és megjegyezte: eközben olyan erők kerültek ki a parlamentből, akik nélkül elképzelhetetlen volt a szerb politikai paletta az elmúlt években. Ezek alapjaiban megváltoztatják a szerb politikai mezőt, ugyanakkor uniószkeptikus párt nem maradt a parlamentben – mondta.

Kiemelte: közvetlen kormányzati szerepvállalásra nem, de arra készülnek, hogy az általuk meghirdetett és elfogadott program elemeit bevigyék és lássák a szerb kormány programjában. Azt szeretnék, hogy fiatal szakpolitikusaik jussanak kulcsfontosságú tárcáknál államtitkári pozíciókba. Ennek megvan a realitása véleménye szerint.

Répás Zsuzsanna nemzetpolitikai helyettes államtitkár szerint a vasárnapi szerbiai választások eredményei azt mutatják, hogy van lehetőség a magyar út képviseletére, és nem csupán az asszimiláció az egyetlen lehetőség a magyar közösségek számára. A helyettes államtitkár úgy fogalmazott: az eredményt hatalmas, többéves, lépcsőről lépcsőre való építkezés előzte meg.

Hozzátette: a korábbi negatív tendenciát sikerült megfordítani, egy reményvesztettnek tűnő közösség és a VMSZ be tudta bizonyítani, hogy ezek a folyamatok nem eleve elrendeltek. Lehet az embereknek reményt adni, van lehetőség az építkezésre és a gyarapodásra, és nem csak az asszimiláció az egyetlen út.

A hétvégi eredmények azt mutatják, van lehetőség a magyar út képviseletére a külhoni magyar közösségek számára – emelte ki Répás Zsuzsanna.

Kántor Zoltán, a kutatóintézet vezetője a tanácskozáson szintén gratulált a VMSZ-nek az elért eredményekhez.

Szerbiában azt követően írtak ki előre hozott választásokat, hogy januárban megkezdődtek az uniós csatlakozási tárgyalások Brüsszel és Belgrád között. A vezető politikai erőt képviselő SNS azzal indokolta a rendkívüli voksolás kezdeményezését, hogy nagyobb politikai támogatottságra van szükségük a gazdasági reformok végrehajtásához.

A valamivel több mint 6,7 millió szavazójoggal rendelkező szerb állampolgár 19 lista közül választhatott. A szerb törvényhozás 250 mandátumáért 3020 jelölt szállt ringbe. A hivatalos és végleges eredményeket március 20-ig teszik közzé. A Szabad Választásokért és Demokráciáért Központ (CeSID) előzetes eredményei alapján a jobbközép Szerb Haladó Párt (SNS) a szavazatok 48,8 százalékát szerezte meg, ami 157 helyre elég a 250 fős parlamentben. A második helyen az eddigi koalíciós partnere, a baloldali Szerbiai Szocialista Párt (SPS) végzett 14 százalékkal, ami 45 mandátumra elég.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.