A szenátus után kedden a román képviselőház is elutasította a verespataki aranybánya-beruházást elősegítő törvénytervezetet, amit tavaly augusztusban a bukaresti kormány terjesztett a törvényhozói testület elé.
Az akkori szociálliberális román kormány augusztus végén terjesztette a parlament elé az úgynevezett Verespatak-jogszabálytervezetet, amit a kormánykoalícióban részt vevő liberálisok elleneztek. Azt nehezményezték, hogy Victor Ponta miniszterelnök vezette kabinet a kormánykoalícióban lévő liberálisok tájékoztatása nélkül terjesztette a parlament elé a törvényt. Ez volt akkor Ponta és Crin Antonescu, a PNL most távozó elnöke között az egyik első olyan nagyszabású vita, amely végül a néhai Szociálliberális Szövetség (USL) idei felbomlásához vezetett. A jogszabálytervezet akkor koalíciós vitát váltott ki a szabadelvűek és a szociáldemokraták között, akik novemberben megállapodtak az elutasításáról.
December elején a román képviselőházban megbukott az az általános bányászati törvény is, amely több elemét tartalmazta a verespataki jogszabálytervezetnek. A kulturális miniszter lemondással fenyegetőzött, ha megkezdődik a beruházás, és emiatt sérül az épített örökség, és tüntetések is voltak a tervezett bányanyitás ellen.
A ciántechnológiás aranybányával a beruházó a becslések szerint Verespatakon és környékén 330 tonna aranyat és 1600 tonna ezüstöt bányászhatott volna ki. A román állam nem mondott le végleg az ásványkincs kitermeléséről.