Népszavazáson döntenek a kommunista ügynökökről

Az EP-választás után, az előre hozott parlamenti voksolás előtt, június 8-án referendumot tartanak Szlovéniában.

Kovács András
2014. 06. 08. 3:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Meglehetősen izgalmassá vált a 2014-es év a szlovéniai belpolitikában, ami elsősorban annak köszönhető, hogy májusban megbukott az Alenka Bratusek vezette balközép kormány. A május 25-én tartott európai parlamenti választás a baloldal totális bukását hozta, június 8-án pedig egy újabb voksoláson szenvedhetnek vereséget. Néhány hónappal ezelőtt bejelentették, hogy eredményes volt a jobbközép Szlovén Demokrata Párt (SDS) aláírásgyűjtése, így ismét népszavazást tarthatnak a kommunista titkosszolgálati archívumokhoz való hozzáférésről.

Több mint negyvenezer aláírás gyűlt össze, ezért a parlamentnek ismét népszavazást kell kiírnia a témában – közölte a konzervatív ellenzéki párt. 2011-ben a lakosság referendumon már elutasította a titkosszolgálati archívumok titkosítását. A Janez Jansa volt kormányfő vezette ellenzéki alakulat állítása szerint a balközép kormánypárt által hozott törvénymódosítás korlátozza a Jugoszlávia fennállásának idejében működő titkosszolgálat, az UDBA által gyűjtött adatokhoz való hozzáférést.

A kormány ezzel szemben úgy véli, hogy az új törvény éppen bővíti a vizsgálható személyek körét, csupán a személyes adatok maradnak titkosak. 2011-ben a konzervatív pártok egységesen sorakoztak fel a sok vitát kiváltó népszavazás mögött, most azonban az SDS egyedül van a kezdeményezésével. Eredetileg úgy tűnt, hogy a május 25-ei EP-választással egy időben lesz a referendum, végül június 8-ára tűzték ki a voksolást.

A referendumot követően, július 13-án ismét az urnákhoz járulhatnak délnyugati szomszédaink, mivel Borut Pahor államfő akkorra írta ki az előre hozott választást. Ez a lehető legjobb időpont – mondta Pahor a televízióban, miközben két parlamenten kívüli párt máris tiltakozott, mert szerintük ilyenkor sokan nyaralni mennek, és emiatt alacsony részvételi arány várható. E pártok azt ígérték, hogy az alkotmánybírósághoz fordulnak a dátum megváltoztatásának kikényszerítésére. Jogi szakértők leghamarabb július második felét tartják lehetségesnek, ha minden alkotmányos előírást betartanak.

A várható eredményeket illetően meglehetősen nehéz tippelni, mivel bár az EP-választást a jobbközép ellenzék nyerte, csupán 24,01 százalék vett részt, egy parlamenti választáson pedig minden bizonnyal ennek legalább a kétszerese lesz. Május 25-én egyébként az SDS a szavazatok 24,89 százalékát szerezte meg, így három mandátumot tudhat magáénak, a szintén ellenzéki, kereszténydemokrata Új Szlovéniát (NSi) és Szlovén Néppártot (SLS) tömörítő lista két helyre számíthat az uniós parlamentben a voksok 16,56 százalékának megszerzését követően. A baloldalon egy hely jutott Igor Soltes egykori számvevőszéki elnök Hiszek nevű listájának (10,46 százalék), egy a Szlovén Nyugdíjasok Demokrata Pártjának (8,13 százalék) és egy a Szociáldemokratáknak (8,01 százalék). Kimarad az európai politikából a legnagyobb parlamenti párt, a Pozitív Szlovénia is (6,62 százalék), és nem politizálhat Strasbourg-ban az Álommunka nevű lista sem (3,59 százalék), amely jelöltjeit internetes követői közül sorsolta ki.

A mögöttünk hagyott voksolás a politikai elemzők szerint megmutatta azt is, hogy a szlovén politikusok mire számíthatnak a júliusra tervezett előre hozott parlamenti választáson. A rekordalacsony részvétel pedig azt bizonyította, hogy az emberek elvesztették a politikába, illetve Európába vetett hitüket – jelentette ki Janja Bozic Marolt elemző. Miro Kline kommunikációs szakember szerint a távolmaradással a szavazópolgárok a brüsszeli politikában való csalódottságuknak adtak hangot.

A maribori Vecer című napilap értékelése szerint a 24 százalékos részvételi arány azt tükrözi, hogy egyre nagyobb a szakadék Brüsszel és az emberek között. A konzervatív Szlovén Demokrata Párt győzelme a lap szerint annak bizonyítéka, hogy az alakulat szavazóbázisa stabil, annak ellenére hogy elnökét, Janez Jansát korrupciós vádakkal két év letöltendő börtönbüntetésre ítélték. Így kérdésessé válik, hogy a júliusra tervezett előre hozott parlamenti választáson ki vezeti majd a legesélyesebb pártot – fogalmazott a Vecer.

A baloldal legyőzötten és összetörten zárta az EP-választást, sikertelensége a lap szerint egyebek mellett annak tudható be, hogy nem kínált valódi baloldali alternatívát. Hogy júliusig mi történik a baloldalon, még kérdéses – fogalmazott a Vecer –, az egyetlen biztos pontnak az tűnik, hogy Szlovéniát továbbra is a politikai instabilitás jellemzi majd.

A legnagyobb példányszámban eladott Delo című újság eljátszott azzal a gondolattal is, hogy amennyiben az általános választáson is ilyen kevesen vesznek majd részt – ami egyébként szerinte sem valószínű –, és a baloldal nem tud összefogni, akkor akár valóra is válhat Janez Jansa „50 plusz” terve, vagyis az SDS abszolút többséget szerezhet az EP-választáson második helyre befutó NSi–SLS koalícióval.

A ljubljanai Dnevnik című napilap is a volt miniszterelnök Jansa pártjának EP-győzelmével foglalkozott, ám a többi laptól némileg eltérő szemszögből. Megfogalmazásuk szerint úgy tűnik, Szlovéniában kezd szokássá válni az, hogy az emberek olyan politikusokat támogatnak, akiket korábban elítéltek, vagy nyomozás folyik ellenük.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.