Tőkés kitűzte a székely zászlót Nagyváradon

Tőkés László emlékeztetett arra, hogy 25 évvel ezelőtt románok és magyarok közös óhaja volt az egyéni és kollektív szabadság.

PR
2014. 06. 18. 18:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A politikus felszólalásában emlékeztetett arra, hogy 25 évvel ezelőtt románok és magyarok közös óhaja volt az egyéni és kollektív szabadság, a demokrácia, az európai felzárkózás. Úgy vélekedett, az Európai Unióhoz csatlakozott Romániában jelenleg nemcsak a kisebbségi jogok, hanem az alapvető emberi jogok is csorbulnak. Megemlítette, hogy a hatóságok hajtóvadászatot indítottak Wass Albert könyvei és szobrai ellen, betiltották Nyirő József újratemetését, és nagy elánnal küzdenek a székely nemzeti szimbólumok ellen.

„A mostani akció nem más, mint a székelységgel való partiumi szolidaritás kinyilvánítása” – idézte a közlemény Tőkés Lászlót. Az esemény több tucat résztvevője közül sokan Wass Albert-kötetet tartottak a kezükben.

A tiltakozás kiváltó oka az volt, hogy a pünkösdi búcsú idején a csíksomlyói könyves standokról a rendőrök levetették Wass Albert könyveit, egy árustól tíz könyvet el is koboztak, Szovátán pedig lefoglalták a magánterületen felállított Wass Albert-szobrot.

A román hatóságok Victor Ponta 2012. májusi hatalomra lépése óta perek sokaságát indították a székely zászlót kitűző önkormányzatok és közhivatalok ellen.

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség álláspontja szerint nincsen olyan jogi erővel bíró nemzetközi egyezmény, amely előírná Románia számára, hogy autonómiát biztosítson Székelyföldnek. „Romániának tehát elsősorban morális kötelessége lenne az autonómia biztosítása” – áll az RMDSZ sajtóirodája által kiadott, Izsák Balázsnak, a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) elnökének címzett válaszlevélben, amelyet a Krónika című erdélyi magyar napilap ismertetett szerdai számában.

Eközben mind Kovászna, mind Hargita megye román prefektusa figyelmeztette az önkormányzatokat: törvénytelen az SZNT által kezdeményezett autonómiapárti határozat elfogadása, amelyben azt jelzik a kormánynak, hogy a 153 székely önkormányzat egy közös régióba kíván tartozni, és többlethatásköröket kér a terület számára. Izsák Balázs szerint ugyanakkor ma már minden székelyföldi polgármester tisztában van azzal, hogy a kormányt képviselő prefektusok nem adhatnak nekik utasításokat, nem hat fenyegetésük.

Ezzel párhuzamosan régóta zajlik a szimbólumok harca Székelyföldön: a több magyar többségű település önkormányzata és a román hatóságok között folyó zászlóháború során legutóbb a brassói bíróság a kézdivásárhelyi polgármesteri hivatalról és Sepsiszentgyörgy főteréről szedette le a székely zászlót.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.