A politikus felszólalásában emlékeztetett arra, hogy 25 évvel ezelőtt románok és magyarok közös óhaja volt az egyéni és kollektív szabadság, a demokrácia, az európai felzárkózás. Úgy vélekedett, az Európai Unióhoz csatlakozott Romániában jelenleg nemcsak a kisebbségi jogok, hanem az alapvető emberi jogok is csorbulnak. Megemlítette, hogy a hatóságok hajtóvadászatot indítottak Wass Albert könyvei és szobrai ellen, betiltották Nyirő József újratemetését, és nagy elánnal küzdenek a székely nemzeti szimbólumok ellen.
„A mostani akció nem más, mint a székelységgel való partiumi szolidaritás kinyilvánítása” – idézte a közlemény Tőkés Lászlót. Az esemény több tucat résztvevője közül sokan Wass Albert-kötetet tartottak a kezükben.
A tiltakozás kiváltó oka az volt, hogy a pünkösdi búcsú idején a csíksomlyói könyves standokról a rendőrök levetették Wass Albert könyveit, egy árustól tíz könyvet el is koboztak, Szovátán pedig lefoglalták a magánterületen felállított Wass Albert-szobrot.
A román hatóságok Victor Ponta 2012. májusi hatalomra lépése óta perek sokaságát indították a székely zászlót kitűző önkormányzatok és közhivatalok ellen.
A Romániai Magyar Demokrata Szövetség álláspontja szerint nincsen olyan jogi erővel bíró nemzetközi egyezmény, amely előírná Románia számára, hogy autonómiát biztosítson Székelyföldnek. „Romániának tehát elsősorban morális kötelessége lenne az autonómia biztosítása” – áll az RMDSZ sajtóirodája által kiadott, Izsák Balázsnak, a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) elnökének címzett válaszlevélben, amelyet a Krónika című erdélyi magyar napilap ismertetett szerdai számában.
Eközben mind Kovászna, mind Hargita megye román prefektusa figyelmeztette az önkormányzatokat: törvénytelen az SZNT által kezdeményezett autonómiapárti határozat elfogadása, amelyben azt jelzik a kormánynak, hogy a 153 székely önkormányzat egy közös régióba kíván tartozni, és többlethatásköröket kér a terület számára. Izsák Balázs szerint ugyanakkor ma már minden székelyföldi polgármester tisztában van azzal, hogy a kormányt képviselő prefektusok nem adhatnak nekik utasításokat, nem hat fenyegetésük.
Ezzel párhuzamosan régóta zajlik a szimbólumok harca Székelyföldön: a több magyar többségű település önkormányzata és a román hatóságok között folyó zászlóháború során legutóbb a brassói bíróság a kézdivásárhelyi polgármesteri hivatalról és Sepsiszentgyörgy főteréről szedette le a székely zászlót.