Akár kétharmada is lehet a szlovén kormánynak

Nem kizárt, hogy kétharmados parlamenti többségre támaszkodó kormányt tud alakítani a szlovéniai parlamenti választás győztese.

KA
2014. 07. 15. 15:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Jutarnji list című horvát napilap szerint a második szlovéniai előre hozott választásból azt a következtetést lehet levonni, hogy azok a pártok nyertek, amelyek új arcokat tudtak felvonultatni, és ez kiváltképpen igaz Miro Cerar Pártjára (SMC), amely Szlovénia függetlenségének kikiáltása óta a legelsöprőbb győzelmet aratta mindössze öt héttel megalakulása után.

A tekintélyes jogász, Miro Cerar vezette párt a szavazatok 35 százalékát gyűjtötte be, 36 mandátumra téve szert a kilencvenfős nemzetgyűlésben, a Drzavni zborban. A két garantált parlamenti hellyel rendelkező kisebbségi – magyar és olasz – képviselő soha nem vesz részt a választások előtti kampányban senki oldalán, de általában a kormányzó pártot támogatja, így a lap szerint a többségi kormányzáshoz tulajdonképpen csak 8 további mandátumra van szüksége az SMC-nek.

Cerartól azt várják – emlékeztet a lap –, hogy egyfajta, politikai erőket összekötő tényezőként áthidalja azt a szakadékot, amely az elmúlt tíz évben alakult a jobb- és a baloldal között. Vissza kell állítani a kulturált és civilizált párbeszédet, a toleranciát és az egymás iránti tiszteletet, amely Janez Drnovsek volt elnök távozása óta megszűnt a szlovén politikában – emeli ki a lap.

Cerar győzelme várható volt, de két meglepetéssel azért szolgált a választás: az egyik az újonnan alakult Egyesült Baloldal (ZL) sikere, a másik pedig a jobboldal, a Szlovén Demokrata Párt (SDS) kudarca, amely ugyan a második legerősebb párt az országban, de alig 20 százalékos támogatottsággal, messze lemaradva a győztes mögött.

Cerar kormányába várhatóan meghívást kap a balközép Szlovén Nyugdíjasok Pártja (DeSUS), amely a harmadik helyen végzett, illetve meghívják az ötödik helyezett Szociáldemokratákat (SD). A lap azonban nem zárja ki, hogy a nyugdíjasok pártját mégsem hívják meg, mert köztudottan bomlasztó tényezőként hat mindenfajta kormány egységére. Számításba jöhet még koalíciós partnerként az Alenka Bratusek lemondott miniszterelnök által alapított balközép szövetség (ZAB), valamint a kereszténydemokrata Új Szlovénia (NSi) is – ez utóbbi növelhetné a kormány tekintélyét a jobbközépen politizálók körében. Nem valószínű, hogy kap meghívást a kormányba a hárompárti baloldali szövetség, mert radikalizmusa akadályozhatná a kormány munkáját.

Cerar pártjának, Bratusek szövetségének, illetve az SD-nek és az NSi-nek együtt 51 mandátuma lenne a parlamentben, a nyugdíjasok pártjával együtt pedig 61 képviselőjük lehetne, és ezzel már kétharmados többséget alkothatnának. Egy ilyen kormány a jobbközép SDS nélkül is meghozhatna bármilyen törvényt és keresztülvihetné Alenka Bratusek reformtörekvéseit is – írja a Jutarnji list.

Az Index.hr horvát internetes portál felhívja a figyelmet arra, hogy Cerar a választások előtti kampányában fogadkozott, felül fogja vizsgálni a Brüsszellel kötött megállapodást a közpénzek rendbetételéről és leállítja az állami tulajdonban lévő cégek privatizációját, amelyhez az EU azonban ragaszkodik. Elemzők ezért azt javasolják, hogy ne alakítson tisztán „baloldali koalíciót” és a kormányba vonja be a konzervatívokat is.

A Finance című gazdasági szaklap szerint Cerar számára az volna a legjobb, ha viszonylag kényelmes többségre tenne szert, és összefogna a Szociáldemokratákkal, az Alenka Bratusek Szövetségével és a kereszténydemokrata Új Szlovéniával, mert így nem riasztaná el a külföldi befektetőket és nem okozna csalódást Brüsszelnek sem.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.