Marosvásárhely: kétnyelvű utcanévtáblák kihelyezéséért bírságoltak

A helyi rendőrség reklámnak tekintette a Civil Elkötelezettség Mozgalom által kihelyezett táblákat.

MA
2015. 04. 17. 0:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az esetről a megbírságolt Barabás Miklós és Kincses Előd ügyvéd számolt be egy csütörtöki marosvásárhelyi sajtótájékoztatón.

Barabás Miklós a sajtótájékoztató után telefonon elmondta: az elmúlt hetekben mintegy 80 kétnyelvű utcanévtáblát helyeztek ki Marosvásárhelyen olyan épületek utcafrontjára, amelyek tulajdonosai korábban beleegyeztek ebbe. A Cemóval szerződéses viszonyban álló két önkéntest március 20-án, az 1990-es véres román–magyar összecsapás 25. évfordulóján igazoltatták a járőröző rendőrök. Március 23-ára idézték be őket a helyi rendőrségre. A többórás kihallgatásról – amelyre velük tartott Szigeti Enikő, a Cemo ügyvezető igazgatója is – még azzal a meggyőződéssel távoztak, hogy sikerült meggyőzniük a rendőröket, hogy nem követtek el törvénytelenséget. Március 30-án azonban kikézbesítették számukra a bírságolási jegyzőkönyvet.

Barabás Miklós elmondta: Marosvásárhelyen jelenleg vagy kizárólag román nyelvűek a hivatalos utcanévtáblák, vagy a románul leírt utcanév végére odaírják azt is, hogy „utca”. A civil önkéntesek például a hivatalos „Str. Ecaterina Varga” tábla alá helyeztek ki olyan táblát, amelyen a „Str. Varga Ecaterina”, alatta pedig a „Varga Katalin utca” felirat szerepel. Azt is hozzátette, számtalan példa van arra a városban, hogy egyes ingatlanok tulajdonosai maguk is kiírják az utcanevet a házukra vagy a kapujukra. „Az utcanévtábla azonban Marosvásárhelyen csak akkor minősül reklámtáblának, ha magyar felirat is van rajta” – foglalta össze tapasztalatát az aktivista.

Kincses Előd elmondta, hogy mindkét bírságolási jegyzőkönyvet megtámadták a marosvásárhelyi bíróságon, és hivatali hatalommal való visszaélés miatt büntetőfeljelentést is tettek a helyi rendőrség parancsnoka, Valentin Bretfelean és az ügyben eljáró két rendőr ellen.

Valentin Bretfelean a közszolgálati rádió marosvásárhelyi román adásának adott nyilatkozatában kijelentette: a törvények értelmében bármilyen reklámot vagy feliratot csakis a polgármesteri hivatal előzetes engedélyével lehet kihelyezni. A rendőrfőnök hozzátette: a helyi rendőrség hétfőtől felszólítja az érintetteket, hogy távolítsák el a tulajdonukban levő ingatlanokról a nem hivatalos utcanévtáblákat. Ennek megtagadása esetén az érintettek 30 ezer és 50 ezer lej (2,1 millió és 3,5 millió forint) közötti bírságra számíthatnak – idézte honlapján a rendőrfőnököt a marosvásárhelyi rádió.

Romániában az önkormányzati törvény 2001 óta írja elő a többnyelvű feliratozást azokon a településeken, ahol egy kisebbség aránya meghaladja a 20 százalékot. A városban az 1990-es – kivándorlási hullámot eredményező – etnikai konfliktusok után került kisebbségbe a magyarság, mely a 2011-es népszámláláson az összlakosság 43 százalékát tette ki. A város élére 2000-ben került először szabadon választott román polgármester az azóta háromszor újraválasztott Dorin Florea személyében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.