A politikai vitában felszólalók közül sokan elismerték, hogy bizalomvesztést szenvedett el a szövetség, és változtatnia kell politikáján azért, hogy újraépítse a bizalmi viszonyt az erdélyi magyar közösséggel.
Kovács Péter főtitkár szerint rég volt ilyen nehéz helyzetben az erdélyi magyarság. Arra utalt, hogy 2004 óta nem szavaztak annyian az RMDSZ-re, mint amennyi szavazatot 2014 őszén Klaus Johannis államelnök kapott a magyaroktól. Hozzátette, a közösség szolgálatát kell a munka középpontjába állítani, több alázat és őszinteség, nagyobb odafigyelés szükséges a bizalom visszaszerzéséhez.
Újabb négy évre Kelemen Hunort választotta elnökévé az RMDSZ Kolozsvárott. Kelemennek nem volt kihívója. A kongresszusi küldöttek közül – akik 585 érvényes voksot adtak le – 575-en szavaztak bizalmat neki. Az RMDSZ „újratervezés” jelszóval rendezett kongresszusán Kelemen Hunor programbeszédében a társadalomszervezés erősítésére helyezte a hangsúlyt, és arról is beszélt, a magyarsággal való kapcsolatnak kell elsődlegesnek lennie, nem a politikai haszonszerzésnek.
Az újratervezés mottót többen is vitatták, megjegyezvén, hogy a gépkocsik műholdas navigációját ellátó GPS-készülékek akkor adják ki ezt a jelszót, amikor a gépkocsi letért a megfelelő útról. Markó Béla, az RMDSZ volt elnöke, szenátusi frakcióvezetője úgy vélte, nem az RMDSZ, hanem a romániai demokrácia tévesztett utat. Ez utóbbi teszi szükségessé a célok és eszközök újragondolását. A politikus szerint ugyanis megrendült a demokráciába és a politikába vetett bizalom a romániai társadalomban, sokan csodára várnak, és a csodavárás könnyen lehet egy autoritárius rezsim előszobája.
Borbély László, a szövetség politikai alelnöke azt hangsúlyozta, az újratervezésnek az eszközöket kell megcéloznia, mert a szövetségnek nem sikerült megfelelően „eladnia a piacon” az eredményeit.
Verestóy Attila szenátor úgy vélte, az RMDSZ 1989 óta építi az autonómiastruktúráit, és az újratervezés által ahhoz az alaphoz kell visszatérni, amelyre évtizedeken át épült a szövetség. Úgy vélte, azt kell célul kitűzni, hogy a 2016-os parlamenti választások után ott legyen az RMDSZ a kormányban. A kongresszus tapssal jelezte szolidaritását Nagy Zsolttal, az RMDSZ büntetését töltő egykori távközlési miniszterével, aki a börtönből írt levelet a kongresszusnak. Nagy Zsolt többek között azt üzente, hogy nemcsak vállalni kell a munkát a közösségért – amint erről a korábbi kongresszuson beszélt –, hanem kötelező ezt megtenni.